Porady dla nowicjusza

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Oscar

Post autor: Oscar » 08 lipca 2010, 23:35

tom-pi4 pisze:No ale gdzie w Tatrach jest blisko?
Tak szczerze to w porównaniu z innymi górami to wszędzie :zoboc:

Co do Wołowca to w okolice schroniska można podjechać rowerem, tylko trochę późno to tam otwierają.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 lipca 2010, 6:46

tom-pi4 pisze:No ale gdzie w Tatrach jest blisko?
Powiedzmy, że na Gubałówkę z Krupówek :hura:
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 09 lipca 2010, 8:32

Oscar pisze:Co do Wołowca to w okolice schroniska można podjechać rowerem, tylko trochę późno to tam otwierają.
Otwierają chyba od 10 jeżeli się nie mylę. Może w sezonie trochę wcześniej ale trzeba by to sprawdzić.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 lipca 2010, 19:18

Rowery od godz. 8.00. Tak było 2 czerwca.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 lipca 2010, 15:05

witam...
wybieram sie do zakopanego na 5 dni od 17do 24 lipca i chcialabym jakos fajnie sobie zorganizowac wyjscia w gory...ze wzgledu na moje male doswiadczenie bardzo prosilabym was o pomoc....od czego powinnam zaczac swoja przygode z Tatrami....
z gory dziekuje i pozdrwaiam:)
Oscar

Post autor: Oscar » 10 lipca 2010, 15:40

mandi10 pisze:od czego powinnam zaczac swoja przygode z Tatrami....
Od mapy
K4R

Post autor: K4R » 10 lipca 2010, 15:45

mandi10 pisze:witam...
wybieram sie do zakopanego na 5 dni od 17do 24 lipca i chcialabym jakos fajnie sobie zorganizowac wyjscia w gory...ze wzgledu na moje male doswiadczenie bardzo prosilabym was o pomoc....od czego powinnam zaczac swoja przygode z Tatrami....
z gory dziekuje i pozdrwaiam:)
Moja pierwsza wycieczka to Giewont potem Nosal później chyba Moko przez Świstówke i Kasprowy z Gąsienicowej :)

Sam szukałem szlaków z mapy :)
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 10 lipca 2010, 18:39

mandi10 pisze:witam...
wybieram sie do zakopanego na 5 dni od 17do 24 lipca i chcialabym jakos fajnie sobie zorganizowac wyjscia w gory...ze wzgledu na moje male doswiadczenie bardzo prosilabym was o pomoc....od czego powinnam zaczac swoja przygode z Tatrami....
z gory dziekuje i pozdrwaiam:)
Trochę już o tym pisaliśmy stronę wcześniej i tak na przykład:
Rafal pisze:Co sądzicie dla początkującego takie trasy?? Myślicie, że OK?

1.Dolina Kościeliska – Przełęcz Iwaniacka – Dolina Chochołowska
2.Dolina Jaworzynki – Czarny Staw – Karb – Murowaniec – Boczań – Kuźnice
3.Kuźnice – Kalatówki – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kasprowy Wierch – Kuźnice
4.Dolina Roztoki – Dolina 5 Stawów Polskich – Świstówka – Morskie Oko
5.Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch i powrót tą samą drogą
6.Dolina Chochołowska – Grześ – Rakoń – Wołowiec
7.Dolina Miętusia – Ciemniak – Tomanowa Dolina – Dolina Kościeliska
Te trasy jak najbardziej polecam dla osób zaczynających przygodę z Tatrami.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 lipca 2010, 12:52

hejka:)
mape juz mam ale chcialam troszke porad od osob juz doswiadczonych ...dlatego dziekuje bardzo:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 sierpnia 2011, 18:55

Hej. Mam pewne pytanie na które może ktoś z tutaj obecnych forumowiczów mi odpowie :D

Ile może wynosić liczba osób wybierająca się w Tatry żeby nie trzeba było wynajmowac przewodnika. Planujemy ze znajomymi wypad we wrześniu, ale coś zapowiada się że bedzie nas ok 10. Czytałam że własnie od 10 osob jest taki nakaz ale z innych źródeł dowiedziałam się że to się już zmieniło.
Czy dobrze rozumuję?
Mirek

Post autor: Mirek » 03 sierpnia 2011, 19:03

Justyś ,skontaktuj się z Lechem.Ocykany w temacie,przewodnik jakby nie było.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 03 sierpnia 2011, 19:05

Cytat ze strony TPN:
Wszystkie wycieczki wchodzące na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego mają obowiązek znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego. Obowiązek ten wynika z § 3 załącznika nr 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. (Dz.U. Nr 57 poz. 358) w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, kąpiących się i uprawiających sporty wodne, wydanego na podstawie art. 54 ust. 3 Ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1000 m n.p.m. mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni.

Powyższe rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o kulturze fizycznej, która nie zdefiniowała pojęcia wycieczki. Dlatego też przyjmuje się, że jest to grupa osób, których przyjazd został w jakiś sposób zorganizowany. Do grup tych zaliczać się więc będą w szczególności uczniowie szkół oraz osoby, których przyjazd został zorganizowany przez tzw. organizatora turystyki.

Przypomnijmy, że organizatorzy turystyki, urządzający wycieczki, w których uczestniczy co najmniej 10 osób realizujących wspólny program, są obowiązani, o ile umowa nie stanowi inaczej, zapewnić opiekę przewodnika turystycznego mającego odpowiednie uprawnienia. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są to uprawnienia Przewodnika Górskiego Tatrzańskiego. Przedsiębiorcy ci są obowiązani wystawić przewodnikowi pisemne zlecenie, określając w nim miejsce (obszar) i czas usługi przewodnickiej, oraz upoważnienie do działania w imieniu organizatora w zakresie niezbędnym do prowadzenia imprezy turystycznej.
Więcej:
http://tpn.pl/pl/zwiedzaj/turystyka/new ... yka-piesza
Ostatnio zmieniony 03 sierpnia 2011, 19:06 przez Zrzęda, łącznie zmieniany 2 razy.
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 sierpnia 2011, 19:07

Dzięki Zrzęda :)
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 03 sierpnia 2011, 19:23

mirek pisze:Justyś ,skontaktuj się z Lechem
Uchowaj Boże bo się rozkręci i nowa wojna bedzie :P :lol:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Mirek

Post autor: Mirek » 03 sierpnia 2011, 19:46

Rebel pisze:
mirek pisze:Justyś ,skontaktuj się z Lechem
Uchowaj Boże bo się rozkręci i nowa wojna bedzie :P :lol:
Ups,masz rację. :twisted:
ODPOWIEDZ