Dolina Gąsienicowa - Lato i Zima

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 maja 2008, 9:12

Partycja pisze:choć często narzeka się na Boczań
Jeżeli się go jeszcze zauważa :lol: Ja ostatnio nie pamiętam momentu samego przejścia Boczania ;)
Pati

Post autor: Pati » 26 maja 2008, 9:14

igi pisze:Ja ostatnio nie pamiętam momentu samego przejścia Boczania
To wtedy jak sie plotkowało... tak...? :lol:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 maja 2008, 9:16

Partycja pisze:To wtedy jak sie plotkowało... tak...?
Plotkowałyście Wy, ja wlokłem się już prawie martwy 200m dalej :P
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 26 maja 2008, 10:55

radek83 pisze:czy może ktoś pamięta jakie były warunki powyżej 2200 m w tamtym roku ok. 23 czerwca?
Zeszłęgo roku nie pamiętam. Dwa lata teu był koszmar. Mnóstwo śniegu, wszystko przysypane i mokre.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Pati

Post autor: Pati » 26 maja 2008, 11:40

igi pisze:Zobaczysz, będzie cudownie: twardo, zimno i mokro :D Ale na wschód słońca będziesz mogła wstać 15 minut przed :kukacz:
To pierwsze może być ciekawe :kukacz: Z drugim - 45 min wcześniej :D
radek83 pisze:czy może ktoś pamięta jakie były warunki powyżej 2200 m w tamtym roku ok. 23 czerwca? Chodzi mi o płaty śniegu i wilgotność skały
Wiosna swoje zrobiła, słońce wtedy mocno przygrzewało,
z tego co pamiętam źle nie było.
A śnieg zależy co jest nasłonecznione.
Anonymous

Dolina Gąsienicowa - Zima

Post autor: Anonymous » 24 grudnia 2008, 16:36

Kiedyś wspomniałem, że wybieram się na Przełęcz Karb Zimą. Ze względu na brak funduszy na raki (i czekan) podchodziłbym od zachodniej strony. Jak więc wygląda zimowy szlak na Karb od tej strony: łatwo znaleźć ścieżkę czy sugerując się mapą lawirować pomiędzy stawami, a wyżej podobnie?
Oczywiście nie muszę wspominać, że letnią porą teren jest mi dobrze znany, a i zimą rok temu dane mi było na niego się napatrzeć, tylko ze względu na plany nie szedłem tam :D .
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 grudnia 2008, 22:33

He, he! Już wiem. Dowiedziałem się dzisiaj na własnej skórze. Szlak lub bardziej ścieżka w śniegu zaczyna się koło dolnego wyciągu narciarskiego w Dolinie Gąsienicowej. Dopóki jej nie zasypie jest bardzo dobrze rozpoznawalna i odróżnialna od śladów nart.
Już na samym początku widać, gdzie mniej więcej przebiega.
Na początku prowadzi prosto na Karb, lawirując pomiędzy kosodrzewiną. Następnie skręca w lewo, prowadząc na widocznym wcześniej urwiskiem. Jak się je minie pomału skręca w prawo, aż wreszcie biegnie równolegle do Małego Kościelca lekko lawirując w każdą stronę. Jak dobiegnie do stóp przełęczy, zaczyna się wejście prosto w górę zakosami.
To jest wersja krótsza, jak ktoś chce dłuższą, to w okolicach wspomnianego urwiska odbija w prawo, w stronę Zielonego Stawu. Tym nie szedłem, ale z tego co widziałem, to omija go i dalej biegnie prosto w górę, w stronę Przełęczy Karb.

Wiem, że nie jest specjalnie szczegółowo, bo tyle zapamiętałem, ale nie ma szans się zgubić, patrząc w stronę dolnej stacji wyciągu narciarskiego. W przypadku załamanie pogody musiałoby naprawdę mocno sypać, żeby w kilka chwil zasypało ścieżki.
Tyle na razie. Wiem, że są pytania o szlaki zimowe, więc może komuś to pomoże. Tym bardziej, że szlak jest naprawdę bezpieczny, a będąc na przełęczy można przejść się na Mały Kościelec (jest wydreptana ścieżka w śniegu) i kawałek w stronę Kościelca.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 stycznia 2009, 2:05

No i żeby do końca wyczerpać temat umieszczam poniżej zdjęcia z zaznaczonymi na czerwono szlakami. Z mojej pozycji fotografa nie udało się wszystkiego uchwycić, ze względu na pofałdowanie terenu (najlepiej by było z helikoptera), ale najważniejsze jest.
Większe wersje zdjęć znajdują się pod podanym wyżej linkiem w mojej galerii.
Strzałką zaznaczyłem podejście pod Przełęcz Karb, kółkiem samą przełęcz.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ