Dolina Białej Wody - Lato

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

variusana

Dolina Białej Wody - Lato

Post autor: variusana » 19 maja 2008, 16:15

Chcę odwiedzić Dolinę Białej Wody, i w związku z tym pytanie: czy wystarczy sam dowód osobisty aby ruszyć tym szlakiem czy potrzebny jest też jakiś bilet skoro to terytorium Słowacji (jak np. w polskich górach bilet TPN)?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pati

Post autor: Pati » 19 maja 2008, 16:20

Na Słowacji nie płacisz za wstęp na teren parku jak w Polsce, bo najczęściej już w nim jesteś...
Dowód na przekroczenie granicy jest potrzeby, oczywiście nowy :)
variusana

Post autor: variusana » 19 maja 2008, 16:40

Jeszcze 1 pytanie, jak ta dolinka ma się 'trudnościowo' jeśli chodzi o początek czerwca? Wraz z przyjaciółmi mamy małe doświadczenie na szlakach górskich..
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 19 maja 2008, 17:01

variusana pisze:jeśli chodzi o początek czerwca?
Przede wszystkim będzie wtedy zamknięty od Polany Białej Wody, więc wchodząc wyżej łamie się prawo TANAPu. By Dolina Białej Wody miała sens musi być sucho- od Polany pod Wysoką do progu Doliny Litworowej idzie się przez gęsty las z potężnym poszyciem: gdy będzie morko po przejściu tego odcinka będzie się kompletnie przemoczonym. O trudnościach będzie też decydował finał, który się wybierze:
Polski Grzebień- usypiste podejście, gdy będzie zlodowaciały czerwcowy śnieg może się to okazać nawet plusem /wziąść trzeba pod uwagę, że zejście do Doliny Wielickiej jest nieco trudniejsze/.
Rohatka- niewielkie trudności /łańcuchy/, żleb w którym napewno będzie jeszcze śnieg.
To tyle z mojej strony. Powodzenia.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 19 maja 2008, 17:45

Mosorczyk pisze:Do samego Zmarzłego Stawu powinno być według mnie już w miarę łatwo.
Mosorczyk pisze:Jednak samego lasu bym się nie obawiał bo choć jest rozległy to podejście nim nie będzie trudne bo podejście wznosi się bardzo powoli.
Masz rację. Ja nie pisałem w kontekście trudności tego odcinka, a jedynie braku większego sensu w przypadku niekorzystnych warunków. Odnośnie wyboru kierunku to opisałem to co można spotkać na szalkach już po rozwidleniu.
Mosorczyk pisze:te informacje zawsze się przydadzą, gdyby chcieli coś dalej przechodzić.
Jeśli dojdzie się na Polski Grzebień bądź Rohatkę warto znać drugą stronę chocby ze względów bezpieczeństwa, nawet jeśli w planach jest powrót tą samą drogą.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
variusana

Post autor: variusana » 19 maja 2008, 18:25

Mosorczyk pisze:do 15 czerwca szlaki Słowacji w Tatrach są zamknięte
Wielka szkoda :(
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 19 maja 2008, 23:39

Mosorczyk pisze:że do 15 czerwca szlaki Słowacji w Tatrach są zamknięte.
Nie wszystkie tylko te powyżej schronisk.
Tu link do zamkniętych szlaków w Tatrach Słowackich:
http://www.vysoketatry.org/turystyka/zamkniecia.html
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 maja 2008, 11:04

Jak to w końcu jest?? Szlaki zamknięte do 15 czerwca, a mapy obowiązują od 1 lipca?? Ktoś zna logiczną odpowiedź??(':roll:') Czyli jak będzie śniegowo jeszcze to sobie mogą albo nie zamknąć dodatkowa na 2 tygodnie?? Taki bonusik??
Pati

Post autor: Pati » 20 maja 2008, 12:34

Z tego co wiem to do 15 czerwca są zamknięte powyżej schronisk.
Potem można śmiało działać.
A jeśli tam jest śnieg, to raczej nie ma to znaczenia, raczej trzeba go wydeptać...
Akurat nie słyszałam, żeby przedłużono kiedyś tą "kwarantannę" na po 15 czerwca.

Może jeszcze Królik będzie wiedział więcej, bo częściej tam bywa :)
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 20 maja 2008, 13:17

Od 16 czerwca szlaki są OTWARTE.
Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, ja w każdym razie nie słyszałem o takim przypadku od 10 lat, żeby Słowacy po tym terminie jakiś szlak zamknęli.
Jak dużo śniegu to trza raki i czekan i/lub szlak przedeptać, jak mówi Partycja
Anonymous

Dolina Białej Wody - Lato Sierpień 2010

Post autor: Anonymous » 28 kwietnia 2010, 8:26

Witam wszystkich pasjonatów gór.
W sierpniu wybieram się z żoną i 12 letnim synem na kilka dni w Tatry.
Planuję pójść z nimi do Doliny Białej Wody.
W tamtym roku spoglądaliśmy w jej kierunku z Rusinowej Polany.
Wiem, że dolina długa. Czy damy radę dojść do Litworowego stawu?
jaka jest stromość szlaku, a dalej? Czy Polski Grzebień jest realny?
Powrót byłby raczej tą samą drogą.
Na pewno wielu ludzi tym szlakiem podążało dlatego proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 28 kwietnia 2010, 13:07

To bardzo długa trasa, ale bez żadnych trudności; wymaga jedynie sporo samozaparcia ;)
Podejście zaczyna się właściwie za Polaną pod Wysoką, ale nie jest strome.
Jeżeli powrót tą samą drogą i w każdym momencie można zawrócić, nie powinno być problemu z określeniem jej długości - zależy ile godzin wędrówki rodzina jest w stanie znieść.
Widoki znad Litworowego Stawu bezcenne :)
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 28 kwietnia 2010, 18:21

Tak jest długa i łatwa trasa.

Parę zdjęć tutaj:
http://picasaweb.google.pl/zbigniew523/ ... ka06092008#

W Litworowym myję ręce.
Doszliśmy na Małą Wysoką i wracaliśmy tą samą drogą. Dało zdrowo w kość. Jeszcze jedno: zupełnie pusty szlak - mimo soboty i pięknej wrześniowej pogody.

Frysztak? Gdzie to jest?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 maja 2010, 8:15

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zdjęcia piękne.
Z tego co widzę do Litworowego powinniśmy dojść.
Frysztak? to ładna miejscowość na podkarpaciu (tak pomiędzy Jasłem a Strzyżowem)
Jeszcze odnośnie mojej wyprawy. Jak tam jest z niedźwiadkami?
Serdecznie pozdrawiam.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 maja 2010, 9:56

Spokojnie- jakby był jakiś sprawiający problem, pewnie by go odstrzelili- ostatnio skuteczna metoda...
ODPOWIEDZ