Zamknięcia/otwarcia starych/nowych szlaków w Tatrach

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 maja 2008, 22:01

Ciekawi mnie owe stowarzyszenie, czy coś zrobią ?

Stowarzyszenia Obywatelskie (np: "Tatrzańskie Ścieżki") zamierzają zająć się rekonstrukcją istniejących szlaków (np: na Lodową Przełącz), oraz wytyczyć nowe np: na Baranie Rogi czy Świstowy Szczyt.

W planach jest zbudowanie pięciu nowych schronisk: W Dolinie Białej Wody na wysokości Polany pod Wysoką; w okolicach Jamskiego Plesa na szlaku na Krywań, obok Popradzkiego Stawu (przebudowa schroniska im. Beli Majlatha); w Dolinie Białych Stawów (odnoga Doliny Kieżmiarskiej), przy Wielkim Białym Stawie (do 1974 r. stała tutaj Kieżmarska Chata).

Słowacy mają też w planach budowę szlaków via ferrata w rejonie Lodowej Przełęczy
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 15 maja 2008, 0:44

Żeby tylko schronisk nie zaczęli zamieniać na hotele górskie tak jak Czesi (Ceny :krec: ). Bo na noclegi pozostaną nam tylko polskie schroniska. Szlaki niech otwierają nowe, jak najwięcej a po naszej stronie też by się nowe inwestycje przydały we wszystkich górkach.
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 15 maja 2008, 1:20

medyk pisze:W planach jest zbudowanie pięciu nowych schronisk: W Dolinie Białej Wody na wysokości Polany pod Wysoką; w okolicach Jamskiego Plesa na szlaku na Krywań, obok Popradzkiego Stawu (przebudowa schroniska im. Beli Majlatha); w Dolinie Białych Stawów (odnoga Doliny Kieżmiarskiej), przy Wielkim Białym Stawie (do 1974 r. stała tutaj Kieżmarska Chata).
medyk jak byłem w Smokovcu rozmawiałem na ten temat ze znajomymi, którzy tam mieszkają - to wszystko tylko plany, według nich wielkie i nierealizowalne, bo kasy brak. Władze by chciały, ale nie wiedzą skąd na to wszystko wziąć kasę. Tak więc na razie spoookojnie ludziska, spoookojnie...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 maja 2008, 18:42

Nie no to jest jakas katastrofa ! Dzisaj w radiowej trojce szlyszalem ze dyrekcja TPN-u rozwaza zamkniecie lub czesciowe ograniczenie wszystkich szlakow z powodu nadmiernej ilosci turystow :/
Pete

Post autor: Pete » 15 maja 2008, 19:32

Tyler pisze:Nie no to jest jakas katastrofa ! Dzisaj w radiowej trojce szlyszalem ze dyrekcja TPN-u rozwaza zamkniecie lub czesciowe ograniczenie wszystkich szlakow z powodu nadmiernej ilosci turystow :/
Zamknięcie wzystkich szlaków jest niemożliwe... Według mnie powinni zrobić ograniczenia w najruchliwszych częściach Tatr (Morskie Oko, Dolina Kościeliska) tzn. ograniczyć miejsca parkingowe, a jeśli ktoś zostawi samochód poza parkingiem - surowo karać mandatem... :lol:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 maja 2008, 10:14

igi pisze:le pomysł chyba dobry. Być może zwój liny na grzbiecie, kilka haków przy pasku i niewybredne słownictwo starego łojanta wystarczyłoby, żeby tam połazić, niby że w poszukiwaniu kąska ściany?

niestety, tatry zachodnie są wyłączone z działalności wspinaczkowej, na nic się zda nawet 100 haków wiszących na szpejarce. No chyba, że uzyjemy je jako narzędzie do przegonienia strażnika TANAPu

:)

a swoją drogą, moje zdanie jest takie, może nie poprawne, ale jak chcę zrobić jakąś trasę to ją robię, i nie patrzę czy jest tam szlak czy też nie.

zawodzenie strażników przyrody, przyrodników to pic na wodę, zwykła demagogia żeby dopchać się do kasy.

Chodzenie jeszcze nigdy nie stanowiło bezpośredniego zagrożenia dla przyrody. bzdura, że zadeptamy dolinę cichą. Zamykanie gór dla ludzi to zwykła chamówa.


A jak ma się z ochroną pomysł wybicia niemalże połowy populacji niedźwiedzi na słowacji... to jest ochrona przyrody?

Najchętniej odstrzeliłbym właśnie takich pomysłodawców... "tatry dla niedźwiedzi"

Strasznie mnie to wqrza :zly:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 maja 2008, 13:13

Piotrek dobrze prawi.....Myślę że że potrzebny byłby tu pistolet maszynowy,bo takich palancików pomysłodawców jest więcej niz myślimy.
--------------------------------------------------------------------------------------

"Góry dla ludzi i zwierząt"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 maja 2008, 15:49

igi pisze:Zapadła decyzja ws. zmian w przebiegu szlaków w Tatrach:
1. Szlak czerwony w Tomanowej Dolinie Liptowskiej i Tomanowej Dolinie
zostaje zlikwidowany.
2. Szlak zielony z Umarłej Przełęczy, przez Bobrowiec na Bobrowiecką
Przełęcz, zostaje zlikwidowany.
Nie znam dobrze Tatr, jednak nie lubię takich informacji.... :(
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 maja 2008, 14:31

farix pisze:PiotrP, miałeś spotkanie polskich/slowackich strażników na nieznakowanych szlakach? Jak sie skończyło? Czy może miałeś szczęście ich nie spotkać na swej drodze?
nie, nie miałem okazji spotkać strażników. Całe szczęście :)

Powiem szczerze, że nigdy ich nie widziałem na w Tatrach. Są dla mnie jak legenda :-)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 maja 2008, 21:24

Spotkałem 2 razy owych strażników :

- 1 raz poza parkiem był u mnie w gabincie jako pacjent
- 2 raz w Dolinie Tomanowej Polskiej jak podchodziłem Czerwonym żlebem w zimie, nie czepieł sie ale lustracja wzrokiem pełna, sprzęt miałem było nas trzy osoby.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 19 maja 2008, 23:41

Zamknięte szlaki w Tatrach Słowackich:
http://www.vysoketatry.org/turystyka/zamkniecia.html
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 20 maja 2008, 9:41

Króliku- tu chyba nieco nie doczytałeś. Chodzi o całkowite zamknięcia niektórych szlaków, nie sezonowe. 
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 maja 2008, 11:01

Na 100% zamknięta do 1 lipca jest dolina Białej Wody do 1 lipca?? Ja myślałem że do 15 czerwca
Anonymous

zamknięcie szlaku

Post autor: Anonymous » 18 maja 2009, 7:53

Wczoraj wybraliśmy się z mężem w góry, chcieliśmy wejść na czerwone wierchy. Gdy jednak dotarliśmy na Polanę Tomanową okazało się, że szlak na Czerwone jest zamknięty do końca maja. Kilka napotkanych osób jednak zdecydowało się pójść tym szlakiem. Zastanawiam się z jakich powodów był zmknięty: przyrodniczych czy z powodu bezpieczeństwa? Mąż chciał iść, ja jednak kategorycznie powiedziałam, że nie idę i wróciliśmy ko Kościeliskiej, więc wycieczka nie do końca się udała. Teraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłam. Jak to jest z tymi czasowo zamkniętymi szlakami, wchodzicie na nie czy nie?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 maja 2009, 9:29

kavala pisze:Teraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłam. Jak to jest z tymi czasowo zamkniętymi szlakami, wchodzicie na nie czy nie?

dobrze zrobiłaś ......a szlaki są pozamykane dlatego do końca maja,ponieważ powyżej zalegają duże partie śniegu,które mogą sprawiać jakieś tam niebezpieczeństwo na danym szlaku....
Generalnie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo turystów,którzy jak wyczytałem powyżej w twoim poście i tak poszli zamkniętym szlakiem......a nie powinni.


pozdr
ODPOWIEDZ