Topa rejonów wspinaczkowych

Dział przeznaczony do rozmów o wspinaczce i jej aspektach: asekuracji, wycenach dróg, rejonach wspinaczkowych, stylach wspinaczkowych, etyce, metodach treningu. Dowiesz się również, jak zacząć swoją przygodę ze wspinaniem i poznasz najnowsze wiadomości ze wspinaczkowego świata.
W tym dziale rozmawiamy również o via ferratach, asekuracji oraz ciekawych miejscach, w których znajdują się "żelazne drogi".

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 17 marca 2010, 18:15

Ta pierwsza jest fajna,kiedyś ją oglądałem,ale się rozrosła,byle tak dalej:)
I want to fly so high
I want to reach the sky
I want to little pice of heaven
As soon as possible :)
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 17 marca 2010, 20:04

A ja z tą pierwszą stronką spotykam się pierwszy raz ale szczerze mówiąc wygląda całkiem całkiem :D Co prawda nie wspinam się ale nieraz może się przydać. Dzięki Pati :)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 25 marca 2010, 17:03

Mam takie pytanie do Was, specjalistów: Jak należy interpretować oznaczenia dróg wspinaczkowych? Np. czym się różni VI.1 od VI+. Jaka jest skala tych oznaczeń? Czy jest skończona, czy wciąż otwarta? Czy są jakieś obiektywne sposoby wyceny, czy ten, kto pierwszy przejdzie, ten dokonuje wyceny? (tak słyszałam), a jeśli tak, to czy są one podważane przez innych i zmieniane?

Sporo tych pytań i być może jest gdzieś zwarta odpowiedź na nie, ale nie umiem znaleźć, bo nie znam odpowiedniego słownictwa.

Ciekawie wyglądają te drogi, Noel . Masz je już za sobą, czy dopiero w planach? :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 marca 2010, 17:34

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_trud ... g_skalnych

Trudności są wciąż podnoszone, więc skala nie jest zamknięta. Trudno powiedzieć czym się różni VI.1 od VI+, generalnie jedna niby trudniejsza od drugiej... ale - zależy kto wyceniał ( i to odpowiedź na temat obiektywności wycen ). Dużo zależy od parametru ( Twój zasięg ramion ) i umiejętności terenowych ( możesz być dobra w płytach, a trochę słabsza w przewieszeniu), więc trudności każdy odczuwa inaczej. Ten kto pierwszy przejdzie drogę wstępnie ją wycenia, a z biegiem lat wycena ulega weryfikacji.

Odnośnie pytania o moje wspinanie, to nie byłem w tym rejonie, ale na pewno się przejadę bo wygląda interesująco.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 25 marca 2010, 18:13

Dzięki, Noel , wreszcie zrozumiałam, dlaczego czasem widzę coś takiego VI+, czasami 6+, a czasami np. VI.2+. :jupi: :jupi: :jupi:
Noel pisze:nie byłem w tym rejonie, ale na pewno się przejadę bo wygląda interesująco.
Powodzenia!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 marca 2010, 18:23

Jola R pisze:czasem widzę coś takiego VI+, czasami 6+, a czasami np. VI.2+. :jupi: :jupi: :jupi:
Ja tam wszędzie widzę PD+, AD- i inne literki, cyferki zostawiam gimnastykom z nadprzyrodzonymi mocami ;)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 25 marca 2010, 18:31

igi pisze:Ja tam wszędzie widzę PD+, AD- i inne literki,
igi , podejrzewam, że to jakiś joke (no chyba, że nie, ale w wikipedii nie było takich oznaczeń), ale nie czaję :P . Może da się tak jaśniej jakoś, jak dla blondynki :kukacz:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 marca 2010, 18:36

Jolu to co zaprezentował Igi to skala alpejska.

http://www.gwarki.com/wyprawy_item.php?Id=79&Pg=259
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 25 marca 2010, 18:43

Dzięki, Noel , zrozumiałam :spoko:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2010, 12:23

może ktoś znajdzie COŚ dla siebie. :) ładne skały w moim ulubionym północno-jurajskim rejonie
http://hac.org.pl/hac/index.php?option= ... &Itemid=80
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 maja 2010, 7:59

Ciagle coś się tam zmienia :) http://www.pza.org.pl/news.acs?id=330787
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 maja 2010, 16:17

Ooo trzeba się wybrać i coś urobić :) , ciekawe obite wyceny :)
Tymuś

Post autor: Tymuś » 26 maja 2010, 16:19

Noel pisze:Ooo trzeba się wybrać i coś urobić :) , ciekawe obite wyceny :)
które drogi Cię interesują najbardziej?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 maja 2010, 20:27

które drogi Cię interesują najbardziej?
Te które jestem w stanie wkosić :) , w sokolikach się nie wspinałem więc nie prorokuje. Chcę spróbować granitu i tyle :)
ODPOWIEDZ