Śląsk ( etnicznie, historycznie )

W tym dziale porozmawiasz na każdy temat nie związany z górami. Ten dział ma na celu lepsze poznanie forumowiczów i może stać się przydatny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Moderatorzy: Grochu, HalinkaŚ, Moderatorzy

Krzysiek Sca
Turysta
Turysta
Posty: 216
Rejestracja: 16 listopada 2011, 10:11

Post autor: Krzysiek Sca » 07 lutego 2012, 11:12

Przepraszam, że mimo woli wywołałem aż tak żarliwą dyskusję. O tragedii nie będę się wypowiadał, powiedzą w tv. Rozjaśniło mi się trochę po przeczytaniu wszystkich postów. Fakt, że historia Śląska jest zagmatwana działa w sumie na korzyść, bo zachęca do jej poznania. A przy okazji, nigdy od kolegów z Bielska nie słyszałem aby mówili o sobie "podbeskidzianie" albo chociaż mieszkańcy podbeskidzia. Wydaje mi się, że ta nazwa stała się popularna dzięki zespołowi piłki nożnej z Bielska. A sam kiedyś w Białymstoku usłyszałem o sobie, że jestem Ślązakiem, bo mieszkam na Śląsku i mam "twardą" wymowę. ;) Chociaż moim zdaniem to tam na północnym-wschodzie mają miękką a ja mam neutralną. (nie użyłem słowa normalną żeby kogoś nie urazić)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 07 lutego 2012, 12:32

Paweld pisze:Może jakiś inny np. Tragedia w Sosnowcu, gdyż widac samo słowo Sosnowiec działa na niektórych jka płachta na byka
no i ktoś, kto zmienił temat, zachował się teraz jak typowy przedstawiciel centralnej Polski - dyskusja jest o stosunkach Śląsko-Zagłębiowskich, a temat brzmi "Śląsk"... :lol:
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Paweld

Post autor: Paweld » 07 lutego 2012, 13:49

Pudelek Historycznie i etnicznie. Sosnowiec ma to do siebie że podczas niewoli był tutaj zabór rosyjski sąsiednie Mysłowice czy Katowice już inny. Dlatego w Sosnowcu jest Trójkąt Trzech Cesarzy. Jest to także wynikiem lat 80 XX wieku, zaczęli w te strony napływać ludzie z całej Polski (budowa wielkich osiedli). Może dlatego że Sosnowiec i miasta sąsiadujące tworzące Zagłębie jest tak różne kulturowo, nie ma innego miejsca w Polsce gdzie w jednym bloku np. u mnie mieszkają ludzie ze Śląska i Centralnej Polski (moi rodzice) Dolny Śląsk, Warmia, Mazury, Dolny Śląsk i inne regiony. Ktoś tu zauważył że Zagłębie nie ma gwary, ma tylko już nieużywana. zanikła. Mamy swoją kuchnię. Kto lubi pieczonki z ogniska. Są właśnie z Zagłębia. Jest wiele innych rzeczy z których my jako mieszkańcy Zagłębia możemy być dumni.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 07 lutego 2012, 13:53

Pudelek Historycznie i etnicznie.
tylko co to ma do mojego postu powyżej? chyba że uważasz, że Zagłębie leży na Śląsku, więc tytuł jest w sam raz

Paweld pisze:Sosnowiec ma to do siebie że podczas niewoli był tutaj zabór rosyjski sąsiednie Mysłowice czy Katowice już inny.
w Mysłowicach i Katowicach żadnego zaboru nie było

Paweld pisze:nie ma innego miejsca w Polsce gdzie w jednym bloku np. u mnie mieszkają ludzie ze Śląska i Centralnej Polski (moi rodzice) Dolny Śląsk, Warmia, Mazury, Dolny Śląsk i inne regiony.
przejedź się na jakieś śląskie blokowisko i zobaczysz, że mieszanka jest tam nie mniejsza - zwłaszcza w dawnych miastach-sypialniach, czyli np. w Tychach czy Jastrzębiu

Paweld pisze:Kto lubi pieczonki z ogniska.
a co to są pieczonki? :kukacz:

PS>już doczytałem. Cóż, mówisz, że to zagłebiowski wynalazek? w latach 90. podpatrzyliśmy taki kociołek w Niemczech, tam to było dość popularne, więc sobie kupiliśmy i przywieźliśmy do siebie. W internecie znalazłem też informację, że to potrawa z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to już tak mało zahaczająca o Zagłębie (tylko o jego północne granice)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 07 lutego 2012, 14:13

Dżola Ry pisze:No nie, Małgosiu! :oczynoela: To Ty nie wiesz, skąd ja do Ciebie piszę??! ;) Może jeszcze Chopin się u nas, pod Warszawą, urodził?! :twisted: (50%, albo i więcej obcych nam to imputuje :lol: )
:3: nie mam nic na swoje usprawiedliwenie, ale teraz już mi Kovik rozjaśnił w głowie - zakonotuję sobie. Chociaż co do Chopina, to wiedziałam, że on z innej Woli. Zapamiętałam z monologu Janusza Gajosa (rodowitego Dąbrowiaka z resztą ;) ), "gdyż ponieważ, że to trzeba mieć żelazową wolę, żeby tyle tych kawałków wykombinować" :D http://www.youtube.com/watch?v=4LJpTnUW ... re=related
Dżola Ry pisze:Np. Kraków walczy z Warszawą, podobno Toruń z Bydgoszczą, Wrocław z Poznaniem itp.
O tym, że Bydgoszcz walczy z Toruniem dowiedziałam się przypadkiem i dość boleśnie, bo nieświadoma powiedziałam raz jednej dziewczynie z Bydgoszczy, że Toruń nam się bardzo podobał - zacietrzewiła się strrrrasznie :D
Ale czy Poznań z Wrocławiem...? Jakoś wydaje mi się, że bardziej z Warszawą, ale może się mylę.
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 07 lutego 2012, 14:42

Dariusz Meiser pisze:Zawsze mnie fascynowało, że Reinhold Messner z tym swoim rodowitym imieniem i nazwiskiem oraz będąc niemieckojęzycznym przedstawiany był jako Włoch :)
Rzeczywiście Südtirol, to dopiero ciekawa historia.
Ani Włoch ani Niemiec - Tyrolczyk i to na dodatek Południowy ;)
Krzysiek Sca pisze:A sam kiedyś w Białymstoku usłyszałem o sobie, że jestem Ślązakiem, bo mieszkam na Śląsku i mam "twardą" wymowę. ;)
no to mi ulżyło, że nie tylko ja mam ten "śląski" akcent. A właśnie: czy mieszkańcy Dolnego Śląska mówią o sobie Ślązacy i czy sąsiedztwo Górno-Dolne jest też trudne, czy tylko na Zagłębie się uwzięli ;) ?
Paweld pisze:Jako że mieszkam w tym mieście i nie pałam do niego jakąś wielką sympatią, ale muszę wziąć go w obronę.
Ja mam podobnie z moją Dąbrową. Widzę ją dość krytycznie, ale nie zmienia to faktu, że to moje miasto i zawsze będę ją brała w obronę. Poza tym w każdym regionie są ludzie i ludziska - bez wyjątku
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 07 lutego 2012, 14:54

Pudelek pisze:dyskusja jest o stosunkach Śląsko-Zagłębiowskich, a temat brzmi "Śląsk"... :lol:
zupełnie jak w "Górnośląskim" Związku Metropolitalnym ;)
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 07 lutego 2012, 15:25

malgosiadg pisze:zupełnie jak w "Górnośląskim" Związku Metropolitalnym
albo w metropolii Silesia, czy w samym województwie śląskim, gdzie Śląsk stanowi mniej niż połowę terytorium. Jednak znacznie lepiej było, moim zdaniem, nazwać nowe województwa od nazw miast wojewódzkich, nie mąciłoby ludziom w głowie
malgosiadg pisze:Ale czy Poznań z Wrocławiem...? Jakoś wydaje mi się, że bardziej z Warszawą, ale może się mylę.
też nie widzę powodów, aby Poznań z Wrocławiem walczył - są daleko od siebie nie muszą się bić o prymat w regionie jak Bydgoszcz z Toruniem - ale w sumie może lepiej by to powiedział jakiś Pyr... pardon :P, Poznaniak albo Wrocławianin
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 07 lutego 2012, 16:15

malgosiadg pisze:Ale czy Poznań z Wrocławiem...?
Na podstawie wiecznych "sporów przy stole" mojej licznej rodzinki mieszkającej we Wrocławiu, a której niektórzy członkowie pochodzą z Poznania.

Na szczęście w przypadku moich krewnych, wszystko w żartach :)
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1422
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 07 lutego 2012, 17:13

Dżola Ry pisze:malgosiadg powiedział/-a:
Ale czy Poznań z Wrocławiem...?
Na podstawie wiecznych "sporów przy stole" mojej licznej rodzinki mieszkającej we Wrocławiu, a której niektórzy członkowie pochodzą z Poznania.
:shock: :suprajs: :?: :!:
Pierwsze słyszę...
Tak a"propos : gadanie ( przynajmniej na tym forum ) jakoby ze sobą walczyły jakieś regiony , miasta itp. to zwykłe pierdoły . To teoria na poziomie kiboli czy jakiś parobków z sąsiednich wsi , którzy walą się sztachetami na zabawie w remizie. W każdym regionie , w każdym mieście jest mniej więcej taki sam odsetek skurwysynów i wrzucanie wszystkich do jednego wora nie ma zupełnie sensu. Ktoś napisał , że niby Poznaniacy czy Ślązacy nie lubią Warszawiaków i odwrotnie . Ja spotkałem świetnych ludzi ze stolycy , nie mówiąc już o Śląsku , z którego zresztą pochodzi większa część mojej rodziny. Piepszenie , że któś jest " taki , sraki , owaki " bo z kądś tam pochodzi jest poniżej godności . A wszelkie animozję różnych "sportowych" klubów , głównie piłkarskich normalny człowiek powinien mieć głęboko w d...e.
Tragedia taka jak w Sosnowcu mogła się zdarzyć wszedzie . Nawet w Opolu , Panie Pudelek . A dyskusję czy jakś tam pipidówa była pod takim czy innym zaborem pozostawmy historykom.
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 07 lutego 2012, 17:22

Mariusz G. pisze:Nawet w Opolu , Panie Pudelek .
nawet w Poznaniu, panie Mariusz G.

ja założyłem temat, że się mnie czepiasz? czy lewą nogą wstałeś?

Mariusz G. pisze:A dyskusję czy jakś tam pipidówa była pod takim czy innym zaborem pozostawmy historykom.
a niby czemu? bo Tobie się dyskusja nie podoba albo nie znasz się na danej tematyce, więc nie masz co pisać? ktoś się spytał o co chodzi w danej sprawie to odpisałem ja i jeszcze kilka innych osób. Nie podoba Ci się temat dyskusji to nie bierz w nim udziału, a nie udzielaj nam rad, co i kto ma pisać i na jaki temat!
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1422
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 07 lutego 2012, 17:54

Pudelek pisze:ale w sumie może lepiej by to powiedział jakiś Pyr... pardon , Poznaniak albo Wrocławianin
No i powiedział . A określenie " Pyrka" nie jest bynajmniej dla Poznaniaków obrażliwe. Więc się nie krępuj :zoboc:
Pudelek pisze:nawet w Poznaniu, panie Mariusz G.
A jakże ...
Pudelek pisze:ja założyłem temat, że się mnie czepiasz? czy lewą nogą wstałeś?
Nie Ciebie . Raczej całokształtu dyskusji. Poprostu licytacja kto jest prawdziwszym Ślązakiem, Polakiem czy innym jakimś tam ... bo się urodził pięć czy pięśdziesiąt km od jakiegoś mitycznego regionu ( bez obrazy ) , jest bezsensowna sama w sobie. Znam jednego takiego regionalnego PATRIOTĘ . Na koszulce symbol regionu , kiedy tylko okazja to gwara na ustach . A jak w końcu zajrzał do swojego genealogicznego wora , to mu szczęka opadła.
Pudelek pisze:Nie podoba Ci się temat dyskusji to nie bierz w nim udziału,
A czy ja napisałem , że mi się nie podoba ? Wyraziłem tylko swoją opinię na temat charakteru niektórych wypowiedzi. Mam prawo. I nie reaguj na to tak agresywnie , bo przecież nie chciałem Cię urazić . Możemy dyskutować , ale rzeczowo :10:
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 07 lutego 2012, 18:07

Mariusz G. pisze:Nie Ciebie . Raczej całokształtu dyskusji
ciekawe od kiedy uosabiam całokształt dyskusji...

Mariusz G. pisze:Poprostu licytacja kto jest prawdziwszym Ślązakiem, Polakiem czy innym jakimś tam ... bo się urodził pięć czy pięśdziesiąt km od jakiegoś mitycznego regionu ( bez obrazy ) , jest bezsensowna sama w sobie.
licytacji tutaj nie widziałem. Co do reszty - spytaj się przeciętnego Hanysa czy chciałby się urodzić 50 km dalej, czyli np. w Dąbrowie Górniczej, albo przeciętnego Zagłębiaka czy chciałby się urodzić np. w Chorzowie i być Hanysem. Wtedy się dowiesz, czy dyskusja i ten fakt urodzenia jest tak bardzo bezsensowy dla samych zainteresowanych
Mariusz G. pisze:Znam jednego takiego regionalnego PATRIOTĘ . Na koszulce symbol regionu , kiedy tylko okazja to gwara na ustach . A jak w końcu zajrzał do swojego genealogicznego wora , to mu szczęka opadła.
nie wiem zupełnie co ma piernik do wiatraka, niemniej ja akurat swój genealogiczny wór znam, więc upadek szczęki mi nie grozi
Mariusz G. pisze: Możemy dyskutować , ale rzeczowo
akurat w powyższej wypowiedzi niewiele było rzeczowości
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
bluejeans

Post autor: bluejeans » 07 lutego 2012, 18:46

Mariusz G. pisze:taki sam odsetek skurwysynów
temat mnie nie rusza, ale niektóre wyrażenia, owszem.

Mariusz G. pisze:A dyskusję czy jakś tam pipidówa była pod takim czy innym zaborem pozostawmy historykom.
nawiasem, czy jeśli ktoś skończył studia historyczne, to się kwalifikuje?
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 07 lutego 2012, 19:25

bluejeans pisze:ale niektóre wyrażenia, owszem.
a nie bądź już taka święta :P ;) .....a sama dyskusja mocno jałowa ale co tam w końcu to forum , piszta co chceta :zoboc: :roll:
ps a wracając do Śląska ,Śląsk jest tylko jeden ........Śląsk Wrocław :) , mam nadzieję że nie wywołam wojny kiboli :roll:
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
ODPOWIEDZ