Śląsk ( etnicznie, historycznie )

W tym dziale porozmawiasz na każdy temat nie związany z górami. Ten dział ma na celu lepsze poznanie forumowiczów i może stać się przydatny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Moderatorzy: Grochu, HalinkaŚ, Moderatorzy

bluejeans

Post autor: bluejeans » 28 lutego 2012, 13:17

janek.n.p.m pisze:kontekście oderwania się Śląska od Polski.
pierwsze słyszę, żeby autonomia Śląska wiązała się z "oderwaniem od Polski".

(nie jestem Ślązaczką i nawet nie mieszkam w tym regionie)


[edit]
Jednym z głównych postulatów RAŚ jest przeprowadzenie szerokiej reformy państwa, polegającej na przekształceniu Rzeczypospolitej Polskiej w państwo regionalne, a w dalszej perspektywie federalne. Celem tego stowarzyszenia jest doprowadzenie do autonomizacji Śląska na skutek takiej reformy państwa. RAŚ odżegnuje się od poglądów separatystycznych – zdaniem tego stowarzyszenia szeroka autonomia w ramach Rzeczypospolitej Polskiej jest najkorzystniejszą formą funkcjonowania dla Śląska.

za wikipedią --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Auton ... l%C4%85ska
Awatar użytkownika
Panda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1688
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:16

Post autor: Panda » 28 lutego 2012, 13:26

Mariusz G. pisze:Panda, a ty myślisz , że Śląsk jest takim wyjatkiem ? Taką jedyną dojną krową w tym kraju ?
Myślę że jest "bardzo dojną krową".
dowody:
-Zdegradowane środowisko (hołdy, wody gruntowe, które wycisło do góry, zanieczyszczone powietrze, woda co za tym idzie - żywność.)
-schorowani ludzie, no tak wszędzie ludzie chorują, nie znam statystyk i wolę ich nie znać.
- dla dobra narodowego niszczymy to co zbudowaliśmy lub zbudowali przed nami...tąpania, zawalenia, ruchy ziemi etc.

Nie chcę ujmować nikomu z innych regionów, wszak mówimy w tym wątku o "Hanysolandzie". Opowiadam wam jak u nas jest. Subiektywnie, ale jakże prawdziwie.
bluejeans pisze:
pierwsze słyszę, żeby autonomia Śląska wiązała się z "oderwaniem od Polski".
Święta prawda.
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2012, 13:40 przez Panda, łącznie zmieniany 3 razy.
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.
W życiu nie trzeba wiele, żeby wy...dolić się na ryj. Wystarczy iść do przodu.
bluejeans

Post autor: bluejeans » 28 lutego 2012, 13:29

Panda pisze:
Mariusz G. pisze:Panda, a ty myślisz , że Śląsk jest takim wyjatkiem ? Taką jedyną dojną krową w tym kraju ?
Myślę że jest "bardzo dojną krową".
porównując jakie pieniądze idą ze Śląska do budżetu państwa, a ile łaskawie z tego wraca na Śląsk, jest dojną krową bez wątpienia.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 28 lutego 2012, 14:01

Panda pisze: janek.n.p.m powiedział/-a:
natomiast jeżeli chcą się oderwać od Nas,


Chciałbym żeby to było możliwe...wiem też, że jeśli Ty tak myślisz to reprezentujesz zaścianek Europy,
A ty co teraz reprezentujesz?bo napisałeś że "chciałbym żeby to było mozliwe" czyli to ty reprezentujesz zaścianek europy :)
Panda pisze: janek.n.p.m powiedział/-a:
Nie miałem zamiaru powoływać się o jakąś tam energię odnawialną, ale o tańszy węgiel z Chin, Ukrainy, Ro

Kolejny dowód na to, że się "cofasz" w rozwoju. Istnieje wielka potrzeba, by to węgiel pozostał w rezerwach a" jakaś tam" energia odnawialna była podstawowym nośnikiem.
Pisałem to w kontekście takim, że gdyby Śląsk chciałby uzyskać niepodległość, to nie bylibyśmy skazani na dostawy węgla ze Śląska, tu zadziałaby wolny rynek i nie jestem pewny, co do konkurencyjności węgla waszego, jeśli chodzi o cenę, co do jakości to nie wiem. I nie pisz mi tutaj o cofaniu się co- do energii odnawialnej, bo jej u nas nie ma.Chciałem tylko opisać jakie konsekwencję dla Śląska byłoby oderwanie się od Polski z resztą dla Nas też MariuszGświetnie to opisał.
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2012, 14:25 przez janek.n.p.m, łącznie zmieniany 1 raz.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1417
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 28 lutego 2012, 14:06

bluejeans pisze:porównując jakie pieniądze idą ze Śląska do budżetu państwa
Jakie ? I ile z tego wraca ? Jeśli używasz takich argumentów , to ogólniki nie wystarczą. Nie przeczę , że masz rację , ale problem zbytniej centralizacji kraju dotyka nie tylko Śląsk.
Poza tym jeśli sie już rozmawia o autonomii , to należałoby to pojecie jakoś zdefiniować , określić o co w tym chodzii , jakie to może miec skutki , jakie są koszty takiej operacji. I dopiero wtedy podać pod dyskusję. Atmosfera zacietrzewienia nie sprzyja zrozumieniu tematu , a autonomia jest mylona z secesją.
Może ja też bym chciał żeby Pyrlandia miała autonomię ? Może by wtedy mlekiem i miodem popłynęła ... :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol:
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 28 lutego 2012, 14:23

bluejeans pisze: janek.n.p.m powiedział/-a:
kontekście oderwania się Śląska od Polski.
pierwsze słyszę, żeby autonomia Śląska wiązała się z "oderwaniem od Polski".
Pudel chyba pisał albo niepodległość, albo z Niemcami;) :lol: autonomia ciekawa sprawa, bo koszty tego tworu w połowie ponosili by Polacy, a w sytuacji niepodległości każdy działa na swoją rękę i bierze zobowiązania swoich obywateli np; emerytury, renty, górników, hutników, nauczycieli itd a także dochody jak i długi firm. Powracając do RAŚ cwaniaczki idą na łatwiznę dlatego ja z w/w powodów dałbym im niepodległość niż autonomię.
A tak poza tym to kocham Śląsk i chcę żeby był polski :)
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
bluejeans

Post autor: bluejeans » 28 lutego 2012, 14:25

Mariusz G. pisze:Jakie ? I ile z tego wraca ? Jeśli używasz takich argumentów , to ogólniki nie wystarczą.
jeśli jesteś faktycznie zainteresowany, poszukaj informacji. Mnie ten temat aż tak nie zajmuje.
problem zbytniej centralizacji kraju dotyka nie tylko Śląsk.
akurat tematem wątku jest Śląsk.

Poza tym jeśli sie już rozmawia o autonomii , to należałoby to pojecie jakoś zdefiniować
czyżby wikipedia nie zrobiła tego w sposób wystarczający? ;)
I dopiero wtedy podać pod dyskusję.
ale to już chyba odrębny temat, nie związany z tematem wątku. (i chyba tylko dla tych, co lubią sobie pogadać)
Może ja też bym chciał żeby Pyrlandia miała autonomię ? Może by wtedy mlekiem i miodem popłynęła ...
obawiam się, że tak :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 lutego 2012, 14:49

Nie będę za bardzo zabierał glosu w kwestiach konkretnie Śląska i autonomii, bo mi "to lotto", czy Śląsk będzie razem, czy osobno, choć jestem rodowity Ślązak.

Ale prosiłbym co poniektórych, żeby nie pisali głupich tekstów dotyczących górników, bo nie macie pojęcia, co to za robota, byliście w dzieciństwie we Wieliczce i myslicie, że wiecie wszystko.

A nasze zarobki znacie jedynie z mediów.

Życzę tu jednemu panu z tego tematu, żeby miesiąc czasu spędził na przodku, ponosił na ramieniu 120 kilogramowe ringi i popluł troszkę w nocy węglem, jak będzie miał szczęście (bo jak będzie w przodku kamień, to nie popluje, tylko się dusić będzie), a potem dopiero pisał bzdury o pracy w takich warunkach do wieku 67 lat.
Awatar użytkownika
Panda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1688
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:16

Post autor: Panda » 28 lutego 2012, 14:54

janek.n.p.m pisze:Pisałem to w kontekście takim, że gdyby Śląsk chciałby uzyskać niepodległość,
Chłopie ty nie wiesz co piszesz... :lol:
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.
W życiu nie trzeba wiele, żeby wy...dolić się na ryj. Wystarczy iść do przodu.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 28 lutego 2012, 15:35

Panda pisze: janek.n.p.m powiedział/-a:
Pisałem to w kontekście takim, że gdyby Śląsk chciałby uzyskać niepodległość,

Chłopie ty nie wiesz co piszesz...
A ty umiesz czytać ze zrozumieniem? czy to są skutki uboczne bycia górnikiem.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1417
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 28 lutego 2012, 15:53

bluejeans pisze:Mnie ten temat aż tak nie zajmuje
To go nie podejmuj
bluejeans pisze:problem zbytniej centralizacji kraju dotyka nie tylko Śląsk.
akurat tematem wątku jest Śląsk.
Problem ma szersze podłoże. Stosunek władzy centralnej do Ślaska i Ślazaków nie różni się aż tak wiele od stosunku tejże do reszty mięsa podatkowego
bluejeans pisze:Poza tym jeśli sie już rozmawia o autonomii , to należałoby to pojecie jakoś zdefiniować
czyżby wikipedia nie zrobiła tego w sposób wystarczający?
Nie wystarczający. Zwaszcza , że wieksza część społeczeństwa ma poważne kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Niestety najpierw łopatologia :D Sama wiesz że wypowiedzi wiekszości polityków czy dziennikarzy świadczą , że nie zadali sobie trudu aby zajrzeć do encyklopedii.
bluejeans pisze:I dopiero wtedy podać pod dyskusję.
ale to już chyba odrębny temat, nie związany z tematem wątku. (i chyba tylko dla tych, co lubią sobie pogadać
Jedni lubią sobie pogadać . Inni obrzucać się błotem
Życzę tu jednemu panu z tego tematu, żeby miesiąc czasu spędził na przodku, ponosił na ramieniu 120 kilogramowe ringi i popluł troszkę w nocy węglem, jak będzie miał szczęście (bo jak będzie w przodku kamień, to nie popluje, tylko się dusić będzie), a potem dopiero pisał bzdury o pracy w takich warunkach do wieku 67 lat.
Sokół , nikt przy zdrowych zmysłach nie bedzie zaprzeczał . że praca górnika ( TEGO POD ZIEMIĄ ) jest ciężka , niebezpieczna i nie zapłacona , ale kto tak naprawdę z tej pracy korzysta ? Górnik czy banda pasozytów pośredniczących w jego sprzedaży ? Nie dziw się , proszę emerytom z drugiego końca Polski , jak mruczą pod nosem nieprzychylne rzeczy widząc strajkujących górników ... Oni muszą zapłacić 950 zł za tonę tego węgla. I ktoś im mydli oczy , że to przez pazerność górników. Takie i inne sprawy wzmacniają antagonizmy między miastami i regionami. Komu na tym zależy. Głupkami łatwiej rzadzić , a skłóconymi głupkami jeszcze łatwiej.
Panda pisze:janek.n.p.m powiedział/-a:
Pisałem to w kontekście takim, że gdyby Śląsk chciałby uzyskać niepodległość,
Chłopie ty nie wiesz co piszesz...
Panowie , proponuję spotkać się kiedyś w jakimś schronisku , otworzyć beczułkę i pogadać sobie na ten temat szczerze i po męsku. A ty Panda opowiesz nam o Śląsku i Ślazakach :) :10:
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2012, 15:56 przez mariuszg, łącznie zmieniany 1 raz.
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 28 lutego 2012, 15:55

sokół pisze:Życzę tu jednemu panu z tego tematu, żeby miesiąc czasu spędził na przodku, ponosił na ramieniu 120 kilogramowe ringi i popluł troszkę w nocy węglem, jak będzie miał szczęście (bo jak będzie w przodku kamień, to nie popluje, tylko się dusić będzie), a potem dopiero pisał bzdury o pracy w takich warunkach do wieku 67 lat.
Jeżeli to do mnie, to nie pisałem nic o waszej ciężkiej pracy doceniam i szanuję.
I życzę Ci Sokole byś znalazł taką pracę byś nie musiał pluć węglem i nie nosił takich ciężarów do 67 roku życia.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 28 lutego 2012, 16:42

Pudel chyba pisał albo niepodległość, albo z Niemcami;)
Pudel generalnie nic nie pisał o tym, bo temat nie był o żadnej autonomii ani separacji tylko traktował o granicach Śląska i różnicach pomiędzy jedną stroną rzeki a drugą i zresztą powstał na wyraźne pytanie osoby zainteresowanej a nie obeznanej w temacie

temat autonomii zaczął ktoś inny, temat moich poglądów politycznych (marzeń) też wyjął ktoś inny, ja tylko potwierdziłem co myślę. Chęć wypicia flaszki nie oznacza, że nie można napić się piwa.

Jeśli niektórym osobom na słowo Śląsk i Ślązak otwiera się zaraz gęba do polityki, to już tylko świadczy o ich zboczeniach
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 28 lutego 2012, 17:19

Pudelek pisze: Cytat:
Pudel chyba pisał albo niepodległość, albo z Niemcami;)

Pudel generalnie nic nie pisał o tym, bo temat nie był o żadnej autonomii ani separacji tylko traktował o granicach Śląska i różnicach pomiędzy jedną stroną rzeki a drugą i zresztą powstał na wyraźne pytanie osoby zainteresowanej a nie obeznanej w temacie
chyba coś jednak napisałeś:
Pudelek pisze:owszem, to moje poglądy polityczne. Gdyby ode mnie to zależało to Śląsk bym od Polski odłączył i usamodzielnił albo przyłączył do Niemiec - bo wiem że Polska od 1922 nic dobrego dla tego rejonu nie przyniosła i już nie przyniesie
:twisted: fakt nie pisałeś o niepodległości ale o usamodzielnieniu
Nie ma sensu pisać o autonomii, niepodległości skoro mamy szengen :)
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 28 lutego 2012, 17:29

chyba jednak nie czytałeś uważnie...

powyższy cytat jest tylko odpowiedzią na przeszukiwanie mojego profilu na Wikipedii. W całej poprzedniej dyskusji ani potem w ogóle o tym nie wspominałem, bo temat dotyczył czegoś innego
janek.n.p.m pisze:Nie ma sensu pisać o autonomii, niepodległości skoro mamy szengen :)
a co ma wspólnego brak wewnętrznych granic w Unii do kwestii niepodległości czy autonomii? nie widzę związku pomiędzy swobodą podróżowania a kwestiami odrębności etnicznych czy narodowych, ochroną własnej tożsamości czy decentralizacją państwa
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
ODPOWIEDZ