Śląsk ( etnicznie, historycznie )

W tym dziale porozmawiasz na każdy temat nie związany z górami. Ten dział ma na celu lepsze poznanie forumowiczów i może stać się przydatny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Moderatorzy: Grochu, HalinkaŚ, Moderatorzy

bluejeans

Post autor: bluejeans » 08 lutego 2012, 14:52

Pudelek pisze:dziękuję za wiarę w moje siły :D
wiesz, o wierze mogą mówić ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli ;)
w tym wypadku siłę i pole rażenia Twojej klawiatury niejeden doświadczył na własnym ekranie ;P

no przecie nie bronię Pudelka, coby mnie nie pogryzł ;>

a temat "bezpańskości" Śląska pamiętam z jednego z (bardzo ciekawych) wykładów historii sztuki (pani dr Kozina kocha Śląsk i sporą ilość czasu temu tematowi poświęca)
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 08 lutego 2012, 15:39

Pudelek pisze:Natomiast domyślam się, że mogłby być dobre kontakty (zwłaszcza piwne :D) poza jednostką :twisted:
dobrze się domyślasz ;)
wracając do tematu wydaje mi się że najlepiej nie uogólniać i nie pakować do jednego garnka wszystkich , kiedyś wydawało mi się że nie cierpię Kaszubów , teraz wiem że tylko dlatego bo spotkałem na swojej drodze ludzi którzy mi zaleźli za skórę i od razu wszyscy Kaszubi mi podpadli :/ , dziś wiem że to właśnie taki stereotyp typowy dla mierzenia wszystkich jedną miarą .Dziś wśród Kaszubów mam najlepszych przyjaciół ,chociaż słowa przyjaciel nie specjalnie lubie .
ps .na koniec moich pseudo wywodów :) taka mała prawdziwa historia ,.... w czasie II wojny w Gdańsku Niemcy nie mogli wyjść ze zdziwienia gdy jeden z pracowników portowych zadeklarował polskie pochodzenie , i nie było by w tym nic dziwnego , gdyby nie to że koleś ten , nie znał języka polskiego a rozmawiał tylko po niemiecku , pytali go co z Ciebie za Polak skoro nawet słowa nie znasz po polsku , odpowiedział im ,ale moje serce jest polskie.....każdy ma prawo czuć się kim chce :)
Ostatnio zmieniony 08 lutego 2012, 18:46 przez Rebel, łącznie zmieniany 1 raz.
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 08 lutego 2012, 16:20

Pudelek pisze:to typowy polski punkt widzenia, którego lepiej nie powtarzaj na Śląsku.
ok, a gdyby przez przypadek mi się to przytrafiło, to moje faux-pas mógłby się skończyć dla mnie :cry: ?
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3058
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 08 lutego 2012, 16:22

Rebel pisze:pytali go co z Ciebie za Polak skoro nawet słowa nie znasz po polsku
język już dawno przestał być wyróżnikiem narodowości czy w ogóle istnienia narodowości jako takiej - zresztą wielu Polaków, którzy mieszkają w krajach byłego ZSRR nie zna polskiego albo mówi w nim bardzo słabo (na Litwie czasem nie umiałem zrozumieć o co im chodzi :D)
ok, a gdyby przez przypadek mi się to przytrafiło, to moje faux-pas mógłby się skończyć dla mnie :cry: ?
sympatii by Ci to nie przysporzyło, ale bez przesady... gdybyś trafiła na innego przedstawiciela narodu śląskiego to pewno by Ci wytłumaczył o co chodzi. Jeśli byś nadal się upierała, że Ślązak to musi być Polak (często słychać takie hasła) i że Ty wiesz lepiej, to prawdopodobnie szybko by skończył tą rozmowę i znajomość
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 08 lutego 2012, 16:28

Dzięki za wyjaśnienia.Będę miała to na uwadze :>
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lutego 2012, 21:31

A może by tak przy piwie kiedy obgadać te nasze śląsko zagłębiowskie sprawy? Hm? :D
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 08 lutego 2012, 21:38

Śląsko-Zagłębiowskie animozje zostały spotęgowane również faktem, że za komuny najwyższe stanowiska partyjne obsadzone były głównie przez Zagłębiaków.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
bluejeans

Post autor: bluejeans » 08 lutego 2012, 21:43

laynn pisze:A może by tak przy piwie kiedy obgadać te nasze śląsko zagłębiowskie sprawy? Hm? :D
najlepiej na neutralnym terenie :spoko:
(np w Małopolsce ;))
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3058
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 08 lutego 2012, 22:39

bluejeans pisze:(np w Małopolsce )
Zagłębie to przecież historyczna Małopolska :P

najbliższy neutralny rejon to albo Wielkopolska albo np. Orawa :D
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 08 lutego 2012, 22:43

Myślę, że będzie trzeba poszukac nieco dalej :)
Proponuję Szwajcarię - kraj "absolutnie" neutralny :zoboc:
Tolerancja dla niejednoznaczności.
bluejeans

Post autor: bluejeans » 08 lutego 2012, 22:45

gdyby w drodze negocjacji rejonu wywiało Was pod Równik, w drodze wyjątku dołączę do Was! ;)
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 08 lutego 2012, 23:26

bluejeans pisze:wywiało Was pod Równik,
nosi Was? dolny śląsk w zupełności wystarczy ;) :)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Paweld

Post autor: Paweld » 09 lutego 2012, 0:11

Pudelek dobrze że czujesz się Ślązakiem, tak trzymaj :spoko:
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 09 lutego 2012, 7:42

Rebel pisze:
bluejeans pisze:wywiało Was pod Równik,
nosi Was? dolny śląsk w zupełności wystarczy ;) :)
Nosi nas, nosi :)
Każdy preteskt do podróży jest dobry.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 lutego 2012, 10:27

bluejeans pisze:najlepiej na neutralnym terenie
(np w Małopolsce )
A choćby :D
na pewno nie chodziło mi o me rejony, fajnych knajp tu brak. Katowice też trochę oklepane, więc czekam na jakąś ciekawą propozycję... :D
ODPOWIEDZ