Śląsk ( etnicznie, historycznie )

W tym dziale porozmawiasz na każdy temat nie związany z górami. Ten dział ma na celu lepsze poznanie forumowiczów i może stać się przydatny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Moderatorzy: Grochu, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 06 lutego 2012, 15:16

Grzegorz pisze:a tak szczerze, to o czym ten temat?
no właśnie, chyba tytuł niefortunnie dobrany i zrobiło się małe zamieszanie
laynn pisze:ale z całym szacunkiem co ma miejsce do tego? Niestety taki, czy też podobne rzeczy dzieją się wszędzie...
To prawda :( Szkoda, że Sosnowiec jest teraz "znany" właśnie z tego powodu, ale to nie wina miasta, czy regionu. Nie wiemy, jaki był powód i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się dowiemy. A potępiać bardzo łatwo...
Dariusz Meiser pisze:Nie róbcie z tego wojny śląsko-zagłębiowskiej, bo po pierwsze nie wypada i nie potrzeba, a po drugie wiele osób spoza regionu nie wie o co chodzi. Dla ludzi z centralnej Polski Sosnowiec leży na Śląsku.
Oj tak tak. Zawsze jak się gdzieś meldujemy na kwaterze i mówię, że mieszkamy w Dąbrowie Górniczej, to pada sakramentalne "aaa, ze Śląska". Pudelku, uwierz mi - za każdym razem żarliwie zaprzeczam ;) i staram się nieść kaganek oświaty, ale to walka z wiatrakami. Z resztą nasza mała "wojna śląsko-zagłębiowska" jest tylko jedną z wielu regionalnych wojenek - ważne, żeby umieć zachować przy tym dystans i zdrowy rozsądek.
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 06 lutego 2012, 15:20

dradamu pisze:Pudelek Bielsko nie leży na Śląsku. To Podbeskidzie czy coś w tym rodzaju:)
dradamu pisze:Dzisiaj bym skłaniał się jednak ku nazwie Podbeskidzie
Nie ma czegoś takiego jak Podbeskidzie - ani historycznie krainy, ani geograficznie regionu - to wymysł, albo wypociny mediów alebo "chopów na stołkach"
dradamu pisze:Spotkałeś kiedyś bielszczanina który godoł?
Ja. Jo godom. :)
Pudelek pisze:z geograficznego punktu widzenia Podbeskidziem można nazwać także Nowy Sącz, Rabkę, Ustrzyki i np. Czadcę - wszystkie te miasta leżą "pod Beskidami". Zawłaszczenie tej nazwy tylko przez okolice BB jest jedną z wielu kontrowersji dotyczących tego terminu
Jeronie... Jo sie nic niy zawłaszczoł. :lol:

Generalnie to w kwestii historycznych granic regionów i geograficznych granic regionów to jestem z Pudelkiem :spoko:
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 06 lutego 2012, 16:21

malgosiadg pisze:Pudelku, uwierz mi - za każdym razem żarliwie zaprzeczam
wierzę - pod tym względem Zagłębiacy i Ślązacy idą ramię w ramię i z reguły obie strony tak samo mocno wkurza i irytuje :)

malgosiadg pisze: Z resztą nasza mała "wojna śląsko-zagłębiowska" jest tylko jedną z wielu regionalnych wojenek - ważne, żeby umieć zachować przy tym dystans i zdrowy rozsądek.
tym bardziej, że zniesiono kontrole graniczne i już nawet nie musimy Wam sprawdzać paszportów na granicy :twisted:
Nie ma czegoś takiego jak Podbeskidzie - ani historycznie krainy, ani geograficznie regionu - to wymysł, albo wypociny mediów alebo "chopów na stołkach"
teraz przejęło to sporo ludzi "z dołu" - to dla nich forma demonstracji odrębności od Katowic, pokazania, że są "u siebie"... oczywiście mają do tego prawo, co nie oznacza, że w jakiś magiczny sposób dokona się zmiana granic regionów. Co ciekawe - nie przypominam sobie, abym o "Podbeskidziu" słyszał kiedykolwiek z ust mieszkańca Cieszyna (oni mówią, że mieszkają na Śląsku Cieszyńskim i koniec), Wisły (w Beskidach), czy okolic Żywca (oni po prostu mieszkają na Żywiecczyźnie i tyle). A to są regiony, które teoretycznie powinny się zaliczać do Podbeskidzia, tymczasem niemal zawsze mówią o nim tylko mieszkańcy BB. To też pokazuje, jak nieostre i ahistoryczne jest to określnie.
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 06 lutego 2012, 17:05

Pudelek pisze:już nawet nie musimy Wam sprawdzać paszportów na granicy :twisted:
no patrzcie złośliwego Paskuda! :P
Pudelek pisze: z reguły obie strony tak samo mocno wkurza i irytuje :)
nas jednak bardziej! To że wzajemnie sobie dogryzamy, to jeszcze da się znieść : my jesteśmy dla Was gorolami, Wy dla nas hanysami i jesteśmy kwita. Ale wyobraź sobie, jakie to wkurzające, jeśli niewtajemniczona część Polski i reszty świata bierze NAS za hanysów, przypisując nam wszystkie Wasze rozliczne ;) wady - to dopiero niesprawiedliwość dziejowa!
Kiedyś sama, biedny miś, usłyszałam od koleżanki z Płocka, że słychać, że jestem ze Śląska, bo mam taki akcent! Obruszyłam się rzecz jasna, chociaż... tej gwary, to Wam akurat zazdroszczę. :)
Tutaj cenna informacja dla niewtajemniczonych, po czym rozpoznać Zagłębiaka: mówi "ja się kąpę" (zamiast kąpię) to taki nasz rozpoznawczy błąd językowy
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 06 lutego 2012, 17:43

malgosiadg pisze:Ale wyobraź sobie, jakie to wkurzające, jeśli niewtajemniczona część Polski i reszty świata bierze NAS za hanysów, przypisując nam wszystkie Wasze rozliczne wady - to dopiero niesprawiedliwość dziejowa!
to raczej my się wkurzamy, jak wszystkie zalety hanysów przelewają na goroli :D to dopiero jest niesprawiedliwość dziejowa :twisted:

a co koleżanki z Płocka to podejrzewam, że albo koleżanka zaciąąąga i jeśli ktoś tego nie robi, to musi być dla niej ze Śląska albo coś sobie wcześniej wmówiła i później słyszała jakiś niby akcent :D choć z tymi akcentami ciekawa rzecz - kiedyś jedna dziewczyna z Bielska (było nie było) stwierdziła na chatce, że mam typowy akcent krakowski i zaczęła mnie wyzywać od centusiów :lol:
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 lutego 2012, 18:25

jak tylko przeczytałam temat od razu wiedziałam że rozmowa zejdzie na inne tory ;)
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 06 lutego 2012, 18:56

Zaraz zaraz... to skoro Ślązacy to Hanysy, a Zagłębiacy to Gorole... to kim są Krakowiacy z Jaworzna ?
(nigdy nie byłem dobry w te klocki)
Awatar użytkownika
Katarynka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 907
Rejestracja: 17 sierpnia 2010, 13:44

Post autor: Katarynka » 06 lutego 2012, 19:00

sprocket73 pisze:Zaraz zaraz... to skoro Slązacy to Hanysy, a Zagłębiacy to Gorole... to kim są Krakowiacy z Jaworzna ?
No właśnie Krakowiacy ... :lol: bo Ci rodowici to ... Krakusi :lol: ;)
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 06 lutego 2012, 19:06

Coś mi tu nie pasuje... skoro góry są na południe od Jaworzna, to czemu na północ od Jaworzna mieszkają Gorole?
Awatar użytkownika
adamek
Moderator
Moderator
Posty: 2649
Rejestracja: 27 stycznia 2011, 12:24

Post autor: adamek » 06 lutego 2012, 19:10

Katarynka pisze:Ci rodowici to ... Krakusi
Katarynka :spoko: :lol:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://picasaweb.google.com/adamkostur

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 06 lutego 2012, 19:19

żebyśmy nie musieli potem borykać się z uczuciem niesmaku..
czasem takie uczucie niesmaku jest dobre
malgosiadg pisze:wyobraź sobie, jakie to wkurzające, jeśli niewtajemniczona część Polski i reszty świata bierze NAS za hanysów, przypisując nam wszystkie Wasze rozliczne wady - to dopiero niesprawiedliwość dziejowa!
a dlaczego ta niewtajemniczona częśc Polski ma zjadać wszystkie rozumy świata i wiedzieć że istnieje taki podział - nie każdy był czy może jest orłem z historii
Każdy rejon ma swój dialekt czy gware i dla każdego regiony jest on charakterystyczny i nie dziw się że koleżanka z Płocka stwierdziła że jesteś ze Śląka - też bym tak stwierdził

b.o.
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 06 lutego 2012, 19:33

Kovik pisze:Każdy rejon ma swój dialekt czy gware i dla każdego regiony jest on charakterystyczny i nie dziw się że koleżanka z Płocka stwierdziła że jesteś ze Śląka - też bym tak stwierdził

b.o.
po czym byś tak stwierdził? po tym jak piszę :pisze: ...???
Dialektu ani gwary na Zagłębiu (niestety) nie ma. http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_zag% ... %99biowska
Ale intonacja rzeczywiście może przypominać śląską - jak to w regionie przygranicznym ;)
PS. Co znaczy "b.o." ?
Ostatnio zmieniony 06 lutego 2012, 20:21 przez malgosiadg, łącznie zmieniany 1 raz.
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 06 lutego 2012, 19:43

Ciekawa rozmowa się wywiązała, chyba zupełnie nie na temat, ale ciekawa.

Ja mam link do obrazka który, może niektórym ułatwi odróżnienie granic obecnych województw od historycznych granic ;)

http://www.zachodniamalopolska.republik ... polska.gif
--->>>flickr<<<---
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 06 lutego 2012, 19:54

Zaraz zaraz... to skoro Ślązacy to Hanysy, a Zagłębiacy to Gorole... to kim są Krakowiacy z Jaworzna ?
(nigdy nie byłem dobry w te klocki)
to w takim razie kim ja jestem skoro jestem rodowitą Podhalanką.
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 06 lutego 2012, 19:59

Halinko, na mój gust to chyba też gorolką... tylko przez o z kreską :) Mówisz gwarą...? Góralska też mi się bardzo podoba, ale mniej z niej kumam niż ze śląskiej :(
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
ODPOWIEDZ