Pasja zdobywania Korony Gór Polski (KGP)

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Pete

Post autor: Pete » 05 kwietnia 2009, 17:49

malgosiadg pisze:Pete, właśnie obejrzałam Twój album z wejścia na Rysy - rany julek, cudne widoki!
Dziękuję, chociaż i tak widoczność mogła być lepsza. ;)
malgosiadg pisze:ale Rysy to raczej poza naszym zasięgiem - trochę mi wstyd, ale nigdy nie byłam w Tatrach
Każdy ma w górach różne cele, a właśnie lepiej jest być doświadczonym w niższych górach, a później zaczynać w Tatrach, niż chodzić po Tatrach bez przygotowania. :)
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 05 kwietnia 2009, 20:04

nie do końca rozumiem sensu zdobywania szczytów w jak najkrótszym czasie.
Owszem ,sama idea zdobycia wszystkich szczytów jak najbardziej mi się podoba, ale nie na czas. Jak już wcześniej pisano, umyka nam wtedy całe piękno góry, na która właśnie się wspinamy,a my robimy to tylko po to ,że "zaliczyć" kolejny szczyt i jak najszybciej z niego zejść. Trochę to przypomina mi ludzi, który tylko towarzyszą swoim znajomym/partnerom/itp w górskich wędrówkach, ale nie robią tego dla przyjemności, tylko właśnie towarzyszą komuś.
Poza tym zdobędziesz już wszystkie szczyty i co dalej?
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 12 maja 2009, 9:15

prędzej Ci życia braknie niż szczytów do zdobycia :)
Przecież Korona to tylko ogólny zarys poszczególnych pasm - w każdym z nich poza tym najwyższym szczytem zostaje jeszcze bez liku ciut niższych. Mnie służy jako taki... przewodnik. Prawdę mówiąc z geografii zawsze byłam do tyłu i nie odróżniałam Karpat od Sudetów. Po odwiedzeniu wszystkich najwyższych beskidzkich szczytów mam przynajmniej ogólne pojęcie gdzie mieszczą się poszczególne pasma i czego się po nich spodziewać - każde z nich ma inny "klimat". Wspomnienia z czasem się zacierają, ale zostają jakieś migawki, taki tylko Twój prywatny obraz tych gór.
Żeby zachować te migawki na dłużej postanowiłam sklecić jakiś album i wysłać go do Bochni, gdzie można ubiegać się o odznakę Korony Polskich Beskidów. Zanim na mnie nakrzyczycie: celem nadrzędnym jest dla mnie poukładanie i zachowanie wspomnień z tych 3 lat chodzenia po Beskidach, a nie kolekcja blaszek PTTKu
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8711
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 12 maja 2009, 10:10

Tak się składa, że jestem w trakcie kompletowania wejść na Koronę Polski i jednocześnie na Koronę Sudetów. Nie robię tego dla "blaszek" tylko dla siebie, w wiekszości potrzebnych szczytach już byłem, ale wejdę jeszcze raz inną drogą. Uważam, że wchodzenie na szczyty to czysta przyjemność, a jak przy okazji można być docenionym przez innych to nic w tym złego. Wiele szczytów tzw. małym lub mniej atrakcyjnych można przy okazji zdobyć, on e sa piękne choć wielu je omija. Przecież można się pochwalić wejściem na Rysy czy Śnieżkę, mniej już na Skalnik to tylko 900 m czy Waligórę. Większość szuka tych wysokich gór, ale te mniejsze są też piekne, a co najważniejsze tam nie ma tłoku. Łatwiej tam spotkać zwierzynę niż ludzi. Przecież jest wiele pasm niedocenianych. Dlatego te "blaszki" mają swoje uwarunkowania, że trzeba i te mnkiejsze odwiedzić, na których nic nie ma, a nawet szlaku - trzeba iść na kompas.
Dlatego warto zdobywać te "blaszki".
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Alf

Post autor: Alf » 12 maja 2009, 12:34

malgosiadg pisze:... a nie kolekcja blaszek PTTKu
•-//---/-••//-•-/••/•/-••/-•--//-•-/--•/•--•//-/---//"-•••/•-••/•-/•••/--••/-•-/•-/"/•--•/-/-/-•-/-••-/// ?
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2010, 12:04 przez Alf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 12 maja 2009, 12:46

Alf, nie KGP tylko KPB :) - pisałam o odznace przyznawanej przez PTTK w Bochni
Alf

Post autor: Alf » 12 maja 2009, 15:29

- --- // --- -.. . - -.-. .... -. . -- // --..-- // -.. --- -... .-. --.. . // --..- . // -. .. . // -.- --. -... // :lol:
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2010, 12:07 przez Alf, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 12 maja 2009, 21:57

no fakt Alf, oni też mieli odznaki, ale za inne "zasługi"; nastepnym razem będę pisała jaśniej, żeby się nie narażać towarzyszom z Melmak :P

PiotrekP, przeczytałam Twoją relację z gór niskich - dzięki, przyda się mam nadzieję jeszcze w tym roku, bo w Górach Kaczawskich i Wałbrzyskich nigdy nie byliśmy. Co do Kłodzkiej Góry... to sama nie wiem, czy w końcu byliśmy na szczycie :) , bo te malunki na drzewach jakoś mnie nie przekonują
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8711
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 13 maja 2009, 9:17

Witam Małgosiu
Serdzecznie zapraszam w nasze góry. Po częsci masz racje szczyt Kłodzkiej Góry jest troszeczkę w prawo od drzewa z opisem na niebiesko. To są niewielkie odległości. Ta sama sprawa dotyczy Skalnika z Rudaw Janowickich, na szczyt nie ma szlaku, trzeba iść trochę poza szlakiem to trafisz na kamień geodezyjny. Identycznie jest w Górach Kaczawskich. Skopiec jest poza szlakiem, też trzeba go szukać w lesie. To jest urok tych gór.
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 13 maja 2009, 10:45

Piotrek dzięki za wskazówki :) Sudety mają swój urok, bez dwóch zdań! Do tej pory najbardziej urokliwe były dla mnie Góry Bialskie - zielona bajka (od 2007 roku mam na pulpicie widoczek z Kowadła :) ). Tylko szkoda, że mamy tam tak daleko...
Z koronnych górek pozostały nam Jagodna i Szczeliniec (może już za miesiąc :jupi: ). Naoglądałam się tu na forum tyle fantastycznych zdjęć z Gór Stołowych, że właściwie nie powinnam się tam już wybierać ;)
W dalszych planach na ten rok mamy Chełmiec, Waligórę, Skalnik, Śnieżkę i Skopiec. A jeśli udałoby nam się dotrzeć w Góry Izerskie (Wysoka Kopa), to marzy mi się zerknąć też za zachodnią granicę w Zittauer Gebirge.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8711
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 13 maja 2009, 11:20

W planach na ten rok też mamy Góry Izerskie, najprawdopodobnie to będzie koniec czerwca lub początek lipca.
Właśnie wszyskie szczyty, które wymieniłaś zrobiliśmy w tym roku. Najlesze jest to, że do Korony Polski należy wejść na Chełmiec, a do Korony Sudetów na Borową. To jest pasmo Gór Wałbrzyskich. Chełmiec jest zagospodarowany, Borowa to mała polanka z ławką.
Jak będzież potrzebowała jakiś informacji, służę pomocą.
Pozdrawiam
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 13 maja 2009, 11:56

dzięki :) A co macie już z Beskidów?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8711
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 13 maja 2009, 12:16

W tym roku nic. Dwa lata temu schodziliśmy Beskid Śląski. Ja będąc młodym człowiekiem mieszkałem w Bielsku, tam też uczyłem się na nartach jeździć. Więc znam trochę Beskid Śląski. Planujemy też w tym roku Babią Góre, może Beskid Wyspowy lub Gorce.
Zobaczymy czy wystarczy czasu.
Pozdrawiam
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 13 maja 2009, 12:49

Fajne plany - powodzenia! Na Turbaczu byliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku latem. W tym roku wybraliśmy się wiosną i gorąco Wam polecam - zaplanujcie Gorce na wiosnę. Pierwszy raz widziałam takie dywany krokusów (szliśmy od Czoła Turbacza). Chciałabym Wam wkleić zdjęcie na zachętę, tylko nie wiem czy mi się uda, bo ja na tym forum dopiero raczkuję :oops:

Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 maja 2009, 12:54

malgosiadg pisze:Fajne plany - powodzenia! Na Turbaczu byliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku latem. W tym roku wybraliśmy się wiosną i gorąco Wam polecam - zaplanujcie Gorce na wiosnę. Pierwszy raz widziałam takie dywany krokusów (szliśmy od Czoła Turbacza). Chciałabym Wam wkleić zdjęcie na zachętę, tylko nie wiem czy mi się uda, bo ja na tym forum dopiero raczkuję :oops:

Obrazek
Imponujące! A kiedy dokładnie to zdjęcie zostało zrobione?
ODPOWIEDZ