Pasja zdobywania Korony Gór Polski (KGP)

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Gaclan

Pasja zdobywania Korony Gór Polski (KGP)

Post autor: Gaclan » 10 lipca 2007, 7:16

Witajcie
Chciałbym założyć temat o tym tytule, aby móc przede wszystkim podzielić się moją pasją. Ale również aby każdy z członków forum mógł, który również jest zaangażowany w tę ideę, pisać o swoich osiągnięciach, uwagach i spostrzeżeniach.
Ja osobiście, chodząc po mniej znanych szczytach Sudetów, a zaliczających się do Korony Gór Polski, napotykałem ludzi którzy również je kolekcjonowali. Dochodziliśmy zawsze do wspólnego wniosku, że wędrówki po najróżniejszych pasmach gór naszego kraju, pozwalają nam o wiele lepiej poznawać walory i bogactwo naszej przyrody.
Ja osobiście w poniedziałek zdobyłem 14 szczyt Korony Gór Polski i wcale nie śpieszy mi się do bicia rekordu.
Napiszcie o waszych przygodach związanych ze zdobywaniem Korony Gór Polski.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 lipca 2007, 7:27

NA początku powiem, że idea zdobywania Korony Gór Polski wymyślona w 1997 roku była bardzo dobrym "pomysłem" na góry. Dzieki temu możemy poznać zróżnicowanie naszych gór pod względem budowy jak i przyrody. Ja mam nie wiele zdobytych szczytów z "tej serii" ale zdobyłem już Rysy, Babią GÓrę, Turbacz i Tarnicę. Jedno co powiem to to że budowa Tatr jest całkiem inna niż reszty gór, dlatego warto zdobyć Rysy. Babia Góra - najpięniejsza góra klubowa i nie tylko bo z resztą w całych Beskidach. Turbacz z pięknymi widokami jest górą na którą jeszcze raz będzie trzeba wrócić. Tarnica - bardzo podobają mi się bieszczadzkie krajobrazy które są inne od tych Beskidzkich. Jedyną przeszkodą w zdobyciu całej KGP może być jedynie odległość i czas.
Gaclan

Post autor: Gaclan » 10 lipca 2007, 7:42

Zgadam się z Tobą, nikt nie umniejsza walorów gór które wymieniłeś, ja jednak uważam że znajomość pozostałych pasm, poszerza nasze horyzonty. I pozwala odkrywać miejsca również o pięknych widokach, specyficznej budowie geologicznej czy dzikiej przyrodzie. Niekoniecznie lepszej, gorszej, ale innej.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 lipca 2007, 7:56

gaclan pisze:Zgadam się z Tobą, nikt nie umniejsza walorów gór które wymieniłeś, ja jednak uważam że znajomość pozostałych pasm, poszerza nasze horyzonty. I pozwala odkrywać miejsca również o pięknych widokach, specyficznej budowie geologicznej czy dzikiej przyrodzie. Niekoniecznie lepszej, gorszej, ale innej.
I ja też tak uważam, że każde pasmo górskie jest warte odwiedzenia bo każde jest inne. Dlatego na tych czterech szczytach nie zaprzestałem i planuję zdobywać kolejne - teraz czas na Sudety.
Pete

Post autor: Pete » 10 lipca 2007, 12:06

Podziwiam ludzi, którzy biją rekordy KGP, zdobywając ją całą w kilka dni. Ale właściwie co oni z tego mają. Wszystko w pośpiechu - a po co ? Nie mają nawet czasu nacieszyć się tymi górami. Dla jakiegoś rekordu tyle ich omija.
Sam należę do klubu KGP - dodam, że należy on pod redakcję czasopisma "Poznaj Swój Kraj". Członkiem klubu może zostać każdy i kupić specjalną książęczkę Korony Gór Polski, w której jest miejsce na zdjęcia ze zdobytych szczytów, pieczątki i podpisy. Przyklejam tam swoje zdjęcia z KGP-owskich gór, które zdobyłem i przypominam sobie jak na niego wchodziłem, jak było na szczycie. Jest to świetny wynalazek. Moje konto zdobytych szczytów KGP jest na razie bardzo ubogie:
Babia Góra
Turbacz
Skrzyczne
Czupel
Mogielica
Wiem, że w najbliższym czasie musze to zmienić, bo KGP zawiera wspaniałe szczyty warte odwiedzenia :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 lipca 2007, 14:01

ja to ma pod tym względem strasznie nierówno o ile karapackie - "elementy" ma wszystkie to z Sudeckich jedynie Snieżkę, Szczeliniec, Snieżnik, Skopiec i Skalnik - no i jeszcze Łysica w G. Swiętokrzyskich czeka - moze sie kiedyś doczeka.
... no tak zamiast chodzić w kółko na Bg można było w tym czasie zwiedzić inne miejsca - hmmm ale czy Bg nie jest najpiękniejsza
Gaclan

Post autor: Gaclan » 10 lipca 2007, 16:18

Zdobywanie KGP to super sprawa. Ja jestem dokładnie na półmetku i udało się do tej pory zaliczyć:
1. Rysy
2. Babią górę
3. Śnieżka
4. Śnieżnik
5. Turbacz
6. Skrzyczne
7. Rudawiec
8. Orlica
9. Wysoka
10. Kowadło
11. Jagodna
12. Szczeliniec Wielki
13. Kłodzka Góra
14. Ślęża

Wierzę, że w te wakacje zaliczę jeszcze kilka szczytów z Beskidów, jutro się tam wybieram. Tylko oby pogoda się poprawiła, bo w Lądku Zdroju jest masakra dzisiaj.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 lipca 2007, 5:55

Ja niestety tylko z KGP mam zdobytą Babią Górę i Czupel. PRzyznam że idea jest bardzo pomysłowa i chyba też zacznę "kolekcjonować" kolejne szczyty.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 lipca 2007, 5:57

Pete pisze:Podziwiam ludzi, którzy biją rekordy KGP,
Jak dla mnie to bicie rekordów nie ma najmniejszego sensu. W góry nie jedzie się po to żeby gonić za czasem ale po to żeby nacieszyć się ich pięknem. Choć do zdobycia wszystkich szczytów KGP mi bardzo daleko to ieę uważam za bardzo piękną bo można dzięki niej poznać wszystkie pasma górskie i ich zróżnicowanie. Ja narazie mam na koncie Babią Górę, Czupel i Skrzyczne.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 lipca 2007, 18:19

Czym ja się mogę pochwalić? Zdobyciem Babiej Góry, Wysokiej i Lubomira. Mam trochę daleko do gór więc każdy szczyt się dla mnie liczy i nie ważne czy to ten z KGP czy też nie :). Ale powracając do KGP to ta idea jest bardzo piękna z tego względu że znam takich ludzi co świat skończył im się na Tatrach. Powiedz im żeby pojechali w Sudety, Bieszczady czy Beskidy to ci powiedzą: eeeee Beskidy? W Tatry to możemy pojechać. No i co takim powiesz. Powinni jak najszybciej dowiedzieć się co to jest Korona Gór Polski i zobaczyli by że góry na samych Tatrach się nie zaczynąją i nie kończą.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 lipca 2007, 21:03

Ja ma już za sobą:
1. Łysica
2. Tarnica
3. Turbacz
4. Wysoka
5. Babia Góra

I jak widać sporo jeszcze przedemną ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 lipca 2007, 5:51

Myślę że do tego typu gór będę mogła dopisać wszystkie szczyty Sudeckie po naszym klunowym zjeździe w 2008 roku. Mam taką nadzieję.
Alf

Post autor: Alf » 31 lipca 2007, 20:43

.--- .- -- .- -- .--- ..- --..-. -... .. ... -.- ..- .--. .. .-.- .. -. .. . ... .-.- -.. --.. ..-.. .-.-.- .- -... -.-- --.. .- .-.. .. -.-. --.. .- -. .. . -. .- -.-. --.. .- ... -... -.-- .-..- --- -.. --- -... .-. .-.- ..-. --- .-. -- .-.- --- --. .-.. .-.- -.. .- -. .. .- --. ---. .-. ...... -.- ... .. .-.- --..-. . -.-. --.. -.- .- ... .- -- .- .-- ... --- -... .. . .--- . ... - - -.-- .-.. -.- --- -.. .-. --- --. --- .-- ... -.- .- --.. . -- .-- -.- - ---. .-. -.-- -- -.- .. . .-. ..- -. -.- ..- -. .- .-.. . --..-. -.-- .--. --- -.. .-.- --..-. .- -.-.. :D
Ostatnio zmieniony 23 stycznia 2010, 19:59 przez Alf, łącznie zmieniany 1 raz.
Gaclan

Post autor: Gaclan » 31 lipca 2007, 21:59

Ja dwa tygodnie temu byłem na Biskupiej Kopie. Bardzo fajny szczyt. Widoki z wieży, ktora stanowi punkt widokowy są po prostu rewalacyjne. Co do samej Korony Gor Polski, to w istocie bice rekordu zdobycia jej w krotkim czasie, sprawia że mogą nam umknąć uroki, ktore możemy jedynie zaobserwować delektując się spokojnym zdobywaniem każdego ze szczytów. Każde pasmo ma w sobie coś charakterystycznego, ciekawego. Nie mowię wcale tego, że jestem z natury flegmatykiem :D
Aktualnie mam zaliczone 16 szczytów i bedąc na każdym z nich staram się odkrywać przesłanie, jakie niosą ze sobą góry.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 sierpnia 2007, 6:06

Alf pisze:Ja mam już Biskupią i nie sądzę , aby zaliczanie na czas było dobrą formą oglądania gór. Książeczka sama w sobie jest tylko drogowskazem w którym kierunku należy podążać :D
Tak jest. Ja też nigdy nie zaliczam gór "na czas" bo to nie ma najmniejszego sensu. Dzięki idei Korony Gór Polskich można poznać wszystkie pasma górskie pod warunkiem że pójdzie się normalnym tempem zwracając uwagę "na lewo i na prawo".
ODPOWIEDZ