Pasja zdobywania Korony Gór Polski (KGP)

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 09 kwietnia 2008, 14:47

Ja swoje zdanie wyraziłem już w tamtej dyskusji.
Zdanie o którym wspomniał Alf jest, dla mnie potwierdzeniem mojego zdania.
Dla mnie największą wątpliwość budziły: Ślęża- ciężko to nazwać pasmem, a także podział Pienin- spotkałem się już zarówno z Trzema Koronami jak i Wysokimi Skałkami. Ślężę rozpatrywać jednak można w sposób podobny jak np Kilimandżaro- odosobniona, pojedyncza góra- nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jest najwyższym szczytem Afryki.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 09 kwietnia 2008, 14:50

O.K. Nie chcę rozpętywać kolejnej dyskusji.
Wyraziłem tylko swoją opinię i nie mam zamiaru i ochoty teraz jej uzasadniać.
Może gdzieś, kiedyś na jakimś zjeździe czy spotkaniu - wtedy możemy podyskutować face-to-face.
Z mojej strony zamykam temat ...
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Gaclan

Post autor: Gaclan » 29 lipca 2008, 8:48

Ehhh
Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży, a on z kolei jest najwyższy w całym Przedgórzu Sudeckiem, dlatego wpisano ją do KGP. Rzeczywiście makroregion Przedgórza Sudeckiego dzieli się na kilka innych pasm górskich, ale aby się chyba niepotrzebnie nie "rozdrabniać", wybrano tylko Masyw Ślęzy.

Jednakże w Koronie Sudetów Polskich uwzględnione są wszystkie pasma
Przedgórza Sudeckiego.
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2008, 9:00 przez Gaclan, łącznie zmieniany 1 raz.
Gaclan

Post autor: Gaclan » 29 lipca 2008, 8:58

Dariusz Meiser pisze:Rozmawiałem kiedys na ten temat z Michałem Adminem Mosorczykiem.
Zwróciliśmy uwage własnie na to, że w rejonach Sudetów "naciaprali" tych szczytów z Korony. Podział trochę dziwny, np. jednym ze szczytów KGP jest Kłodzka Góra ... lub Biskupia Kopa :)
Poza tym niektóre pasma oprócz szczytu z KGP maja jeszcza aż dwa, trzy inne :)
Aby to zrozumieć, trzeba znać podział fizycznogeograficzny Sudetów.
Sudety jako łańcuch górski wraz z Przedgorzem Sudeckim dzielą się na mnóstwo pasm górskich. Podziały te wynikają w głównej mierze z różnic geologicznych, okresu kształtowania itd. W Beskidach jest podobnie, tylko rzeczywiście jest tych pasm o wiele mniej.
Ideą KGP jest włączenie wszystkich najwyższych szczytów pasm górskich, więc jeśli Kłodzka Góra jest najwyższym szczytem gór bardzkich to dlaczego ma nie być jej w KGP.
W istocie pominięto niektóre szczyty Przedgorza Sudeckiego, ale mniej więcej tak to wygląda.

Obrazek
Gaclan

Post autor: Gaclan » 31 lipca 2008, 7:37

fam pisze:jeszcze tylko 22 i zdobyta :D
Mi zostały jeszcze 2 :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 sierpnia 2008, 16:17

Alf pisze:tylko pokazanie że są ludzie którzy "biegają" po górach i uważają to za sukces. A może to jest sukces ?
Ja lubię biegać po górach i nie uważam tego za żaden sukces tylko robię to dla zdrowia i formy.

Pozdrawiam
Alf

Post autor: Alf » 03 sierpnia 2008, 17:38

I biegasz po to żeby zdobyć KGP ?
Gaclan

Post autor: Gaclan » 03 sierpnia 2008, 17:49

:( Dlaczego, wasz tok rozumowania pojmuje zdobywanie Korony Gór Polski jako bicie rekordów, robienie czegoś na czas itp.
To naprawdę nie o to w tym chodzi. Jesli ktoś zdobywa KGP nie musi być od razu wyczynowcem.
Ja już kiedyś pisałem że to jest jeden z moich sposobów wyrażania miłości do gór.
A dla tych co tak mocno krytykują KGP, to zróbcie coś aby wasza krytyka była konstruktywna (czyli taka, która daje jąkąs alternatywe), a nie tylko po to aby była :/

Artykuł cytowany przez Alfa, wypacza tak naprawdę to o co chodzi w zdobywaniu KGP.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2009, 22:58

A ja tylko Szczeliniec! :twisted:
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 04 kwietnia 2009, 13:58

Sabinko, a nam właśnie m.in. Szczelińca brakuje - może uda się w tym roku. Nie mogę się już doczekać :tup: W Beskidach dotarliśmy już na wszystkie szczyty z KGP (jesteśmy niezrzeszeni, ale pomysł odwiedzenia wszystkich pasm górskich Polski bardzo nam się podoba). Sudety są za daleko na weekendowe wypady. Na razie byliśmy we Wschodnich (pięknie, szczególnie Rudawiec i Kowadło) i w tym roku w styczniu na Orlicy (zimowy spacerek). W tym roku mam nadzieję, że posuniemy się dalej na Zachód :jupi: Jestem bardzo ciekawa, jak postępy u tych, którzy pisali w tym wątku 2 lata temu...
Pete

Post autor: Pete » 04 kwietnia 2009, 15:25

Jestem bardzo ciekawa, jak postępy u tych, którzy pisali w tym wątku 2 lata temu...
Pete pisze:Podziwiam ludzi, którzy biją rekordy KGP, zdobywając ją całą w kilka dni. Ale właściwie co oni z tego mają. Wszystko w pośpiechu - a po co ? Nie mają nawet czasu nacieszyć się tymi górami. Dla jakiegoś rekordu tyle ich omija.
Sam należę do klubu KGP - dodam, że należy on pod redakcję czasopisma "Poznaj Swój Kraj". Członkiem klubu może zostać każdy i kupić specjalną książęczkę Korony Gór Polski, w której jest miejsce na zdjęcia ze zdobytych szczytów, pieczątki i podpisy. Przyklejam tam swoje zdjęcia z KGP-owskich gór, które zdobyłem i przypominam sobie jak na niego wchodziłem, jak było na szczycie. Jest to świetny wynalazek. Moje konto zdobytych szczytów KGP jest na razie bardzo ubogie:
Babia Góra
Turbacz
Skrzyczne
Czupel
Mogielica
Wiem, że w najbliższym czasie musze to zmienić, bo KGP zawiera wspaniałe szczyty warte odwiedzenia
Jest tych szczytów zdobytych zdecydowanie więcej na moim koncie. Staram się je zdobywać tylko przy okazji i jak było ich wtedy 5, teraz jest 13.
Łysica
Lubomir
Szczeliniec Wielki
Czupel
Wysoka
Mogielica
Skrzyczne
Radziejowa
Turbacz
Tarnica
Śnieżka
Babia Góra
Rysy
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 04 kwietnia 2009, 20:02

Pete, widzę że sporo Ci przybyło - w tym 3 najwyższe z listy :) My na Babiej byliśmy w ubiegłym roku, na Śnieżkę mam nadzieję tego lata, ale Rysy to raczej poza naszym zasięgiem - trochę mi wstyd, ale nigdy nie byłam w Tatrach :oops:
Mirek

Post autor: Mirek » 04 kwietnia 2009, 20:29

Pete,nie zapomnij o Chełmcu. :twisted:
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 04 kwietnia 2009, 20:42

Pete, właśnie obejrzałam Twój album z wejścia na Rysy - rany julek, cudne widoki! :3:
ODPOWIEDZ