Książki o górach

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Mirek

Post autor: Mirek » 31 sierpnia 2011, 14:01

Właśnie dostałem w ręce;Michał Jagiełło Wołanie w górach.Czytał to ktoś?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 sierpnia 2011, 14:35

Ja. Wstrząsająca książka. I z przy każdym wydaniu co raz obszerniejsza.
Mirek

Post autor: Mirek » 31 sierpnia 2011, 14:51

Dobromił pisze:Ja. Wstrząsająca książka. I z przy każdym wydaniu co raz obszerniejsza.
Dzienks,skończę tą co czytam i się za nią chwytam. :zoboc:
Pati

Post autor: Pati » 31 sierpnia 2011, 19:59

mirek pisze:Wołanie w górach
Też czytałam, polecam, aczkolwiek słyszałam nawet jedną opinię, że dla niektórych jest monotonna...
Poza tym faktycznie...
Dobromił pisze:przy każdym wydaniu co raz obszerniejsza
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu

Post autor: Tilia » 31 sierpnia 2011, 20:10

szukałam w bibliotekach książki "Biały pająk" ale nie ma ,wie ktoś coś na ten temat?
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 września 2011, 7:00

Pati pisze:aczkolwiek słyszałam nawet jedną opinię, że dla niektórych jest monotonna...
Może za dużo naczytali się kryminałów i są "znudzeni sposobami uśmiercania bohaterów" ?

Nie rozumiem jak kronikę wypadków można nazwać "monotonną". "Akcji" komuś zabrakło ?
Pati pisze:Poza tym faktycznie...
I nigdy się to nie zmieni.
Olo

Post autor: Olo » 03 września 2011, 12:44

Tilia pisze:szukałam w bibliotekach książki "Biały pająk" ale nie ma ,wie ktoś coś na ten temat?
Jest, sam kiedyś wypożyczałem. Poszukaj w bibliotekach dużych miast.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Kontakt:

Post autor: Zrzęda » 21 listopada 2011, 16:33

Ktoś to czytał? Bo zapowiada się interesująco (chyba napiszę do Mikołaja ;)):

Wojciech Lewandowski "Zamknij oczy i pomyśl o Andach..."
"Zamknij oczy i pomyśl o Andach" nie jest tylko relacją z wyprawy wysokogórskiej w południowoamerykańskie Andy - góry egzotyczne, odległe i w Polsce mało znane. To książka o ponadczasowej magii gór i wspaniałych Polakach, którzy niegdyś, 70 lat temu otwierali Andyjskie przestrzenie, zdobywali jako pierwsi niezdobyte dotąd szczyty. Ci, którzy odeszli, przekazali pałeczkę następcom - autorowi oraz jego przyjaciołom i towarzyszom od liny, którzy ruszyli w Andy ich śladami.
Obrazek

Źródło: http://merlin.pl/Zamknij-oczy-i-pomysl- ... AA6627.LB4
"Oto jest świat współczesny – nigdzie ciszy zupełnej...
Żeby dotrzeć do takiej ciszy, trzeba urządzać specjalne wyprawy, prowadzić żmudne poszukiwania.
Może cisza jest tam, gdzie gwiazdy? Ale podobno tam też nie..."
(R. Kapuściński)
Zbychu

Post autor: Zbychu » 26 grudnia 2011, 22:11

Przeglądnąłem polecane tytuły i dołożyłbym od siebie dwa kolejne /wybaczcie jeżeli były polecane, a ja ten fakt przeoczyłem/.

Pierwsza pozycja to klasyka - zbiór pism Mariusza Zaruskiego "Na bezdrożach Tatrzańskich". Wydane w formie książki po raz pierwszy w 1923 roku. Autora nie trzeba nikomu przedstawiać, natomiast książka przeniesie nas w dziewicze zimą Tatry i zapozna z pierwszymi zimowymi wyprawami w Tatry.

Druga pozycja to "Niepotrzebne zwycięstwa" Lionel'a Terray francuskiego alpinisty i himalaisty. Książka napisana w latach 60tych. Jest w niej kawałek górskiej historii, od Chamonix lat międzywojennych, poprzez II wojnę światową w Alpach oraz m.in. opisy zdobycia filaru Walkera na północnej ścianie Grandes Jorasses (4208 m), czy drugiego przejścia ściany północnej Eigeru, aż po wyprawy w Himalaje, w tym pierwszego wejścia na ośmiotysięcznik w 1950 roku.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 grudnia 2011, 14:47

Tilia pisze:szukałam w bibliotekach książki "Biały pająk" ale nie ma ,wie ktoś coś na ten temat?
Potwierdzam wypowiedź poprzednika. Ta książka jest dostępna. Przynajmniej w mojej bibliotece we Wrocławiu.

Polecam książke Aleksadra Lwowa ( uczestnika wyprawy na Mount Everest w 1980r) "Zwyciężyć znaczy przeżyć"
Autor skupia się głównie na ludziach z którymi przyszło mu się wspinać a których góry pochłonęły już na zawsze. Opisuje swoje poczynania od Karkonoszy az po same Himalaje. Jest to kawał dobrej historii i wiele można się z niej dowiedzieć, jak to wyglądał alpinizm polski w latach 70 czy 80 :)
Autor odpowiada na wiele krępujących pytań... :P Czytałam gdzieś, że jedna z ciekawszych książek z literatury górskiej. Polecam! Mnie zachwyciła :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 stycznia 2012, 17:17

Polecam polskie wydanie "Szkoła Przetrwania" Bear Grylls, wiele przydatnych informacji, podzielone na rozdziały: sprzęt, niezbędne narzędzia, sztuka obozowania, ognisko, kuchnia obozowa, życie blisko natury, tajniki nawigacji, obserwacja przyrody, pierwsza pomoc, kondycja :)

http://www.empik.com/szkola-przetrwania ... DgodyCvjlg
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta

Post autor: Malgo » 02 stycznia 2012, 19:17

kasia1357 pisze:Dla mnie jedną z najpiękniejszych książek jakie przeczytałam jest Saga Ludzi Lodu. Jest w tej książce mnóstwo magi. :) Chętnie bym ją miała najlepiej w wersji audio :)
Też czytałam, ale na "14" tomie poległam, ciągle to samo ;)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
Tidżej
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: Tidżej » 06 stycznia 2012, 0:08

KRK pisze:Polecam polskie wydanie "Szkoła Przetrwania" Bear Grylls
Byłem chyba grzeczny i dostałem 3-tomowy komplet pod choinkę.
Też polecam :)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Tidżej
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: Tidżej » 07 stycznia 2012, 22:59

kasia1357 pisze:czyżby od Mikołaja?
Raczej od Śnieżynki :)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 stycznia 2012, 21:18

Dziś skończyłam już czwartą część Górfanki tym razem powracającej w Karakorum. Uwielbiam styl Pani Ani i szkoda, że w tym roku ukaże się już ostatnia pozycja tej serii.

Bardzo polecam :)
Odpowiedz