Książki o górach

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 20 października 2012, 17:48

"Zakopane-odkopane"
Lekka, łatwa i baaardzo przyjemna lekturka na nudne, jesienne wieczory :)
Uwaga - wciąga ;)

Więcej: http://www.nieznanetatry.pl/odkopaly-za ... macje.html

Obrazek
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 października 2012, 7:54

Jaskiniowcy - coś dla Was - Wojciech Kuczok "Poza światłem"
bton1

Post autor: bton1 » 23 października 2012, 8:44

Mnie do tej pory nic tak nie "siadło" jak "Księga Tatr" i "Księga Tatr wtóra" Jalu Kurka. Oczywiście jak ktoś lubi klimaty sprzed ładnych paru lat. Ale naprawdę można się zaczytać niesamowicie i przenieść ponad 100 lat wstecz:)
I nie panikować przed gabarytami tej książeczki!
Moim zdaniem zdecydowanie warto dowiedzieć się co nieco na temat początków turystyki górskiej i ogólnie "góralszczyzny" takiej, jaką znamy.
Przy okazji można bliżej poznać kilka osób, które drzewiej na Podhalu bywały i zostawiły coś po sobie.
Gorąco polecam na jesienne wieczory!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 października 2012, 8:59

bton1 pisze:Moim zdaniem zdecydowanie warto dowiedzieć się co nieco na temat początków turystyki górskiej i ogólnie "góralszczyzny" takiej, jaką znamy.
"Księga Tatr" to w większości fikcja.
bton1

Post autor: bton1 » 23 października 2012, 9:35

Z tego co wiem, to nie w większości. Kurek oparł ją na faktach, które nieco ubarwił dla celów literackich. Postaci historyczne są autentyczne, podobnie jak zdecydowana większość zawartych historii, które niewątpliwie są niejednokrotnie przekoloryzowane.
Nie zmienia to faktu, że magia książki jest ogromna.
Awatar użytkownika
Inga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 839
Rejestracja: 20 marca 2010, 0:48

Post autor: Inga » 16 listopada 2012, 0:10

Ostatnio wpadła mi w ręce "Każdy ma swoje Kilimandżaro" M. Wach, opisująca wyprawę na "dach" Afryki, w której wzięło udział 9 niepełnosprawnych osób. Nie jest to co prawda arcydzieło literackie, czyta się bardzo lekko a samych gór stosunkowo nie ma za wiele ;) ale uważam, że watro przeczytać. W każdym bądź razie ma dość duże działanie motywujące i sporo pozytywnej energii.
"Szalony kto sądzi, że ludzkiego szczęścia trzeba szukać w zaspokajaniu pragnień,
przekonany, że dla idących liczy się przede wszystkim dojść do kresu.
A kresu przecież nigdy nie ma."
Antoine de Saint-Exupéry
Pati

Post autor: Pati » 28 listopada 2012, 11:11

Aktualnie jestem w trakcie czytania książki
Krzysztof Pisera 'Jak dawniej po Tatrach chodzono'
wielkia i ciężka cegła
ale polecam jak ktoś na nią trafi, dużo ciekawej historii
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2012, 9:55 przez Pati, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 28 listopada 2012, 12:04

Polecam "Korona ziemi. Nie-poradnik zdobywcy" Artura Hajzera.
Rewelacyjna, napisana z jajem i podająca wiele nieznanych szerzej informacji.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 listopada 2012, 21:27

Ostatnio zakupiłem Wołanie z połonin. Opowieści bieszczadzkich goprowców
http://bieszczady.name/2012/09/wolanie- ... goprowcow/
dorokusai

Post autor: dorokusai » 01 grudnia 2012, 17:15

Ja polecam książkę fotografa-himalaisty Stefano Ardito pt ,,Szczyty świata,, ,są w niej przepiękne zdjęcia większości najważniejszych szczytów poszczególnych pasm górskich od Europy po Himalaje :) opisy pierwszych wejść i skala trudności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 grudnia 2012, 13:47

Jarosław Skowroński "Dawno temu w Tatrach" - fajny klimat z mnóstwem zdjęć Tatr, Podhala, turystki tatrzańskiej, ludzi związanych z Tatrami z minionej epoki tzn. okresu przełomów wieków XIX i XX oraz okresu międzywojennego. Zdjęcia oddają klimat tamtej epoki, aż szkoda, że nie istnieje wehikuł czasu :(
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 12 grudnia 2012, 18:05

Górskie nowości - w sam raz, żeby sobie zażyczyć pod choinkę :):

Artur Hajzer - Atak rozpaczy

Obrazek



Anna Czerwińska - GórFanka na himalajskiej ścieżce

Obrazek



I mniej górska, ale na pewno warta zainteresowania:

Marek Kamiński - Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie

Obrazek
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Pati

Post autor: Pati » 14 grudnia 2012, 9:55

Właśnie dostałam w swoje łapki taki tytuł

Ratownictwo górskie: psychologiczne i organizacyjne aspekty zarządzania bezpieczeństwem w górach
Kazimierz Mrozowicz, Piotr Halemba
AWF, Katowice 2012

będę mieć chwilę to poczytam, nakład widzę 200 egz, recenzentem jest Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Grzegorz Chudzik, wydanie nie może super ładne, powiedziałabym, że jak książki z lat 80-tych, a cena powala, w środku trafia się kolor i masa tabelek ;-)

tu spis treści i inne szczegóły
http://sportowo-medyczna.pl/ratownictwo ... -5470.html




EDIT
NIEAKTUALNIE Ryn, dostałam już :)
tak poza tym czy ktoś czytał, ma książkową wersję czy w pdf taki tytuł?

Medycyna i alpinizm
Zdzisław Jan Ryn
rok 1973, więc trochę to ma

bardzo bym chciała poczytać, gdyby ktoś miał możliwość czasowego udostępnienia
lub przesłania w wersji elektronicznej byłabym bardzo dźwięczna
obiecuję oddać w stanie jak dostanę i odwdzięczę się może innym tytułem, jeśli jest szansa,
że ktoś czegoś nie ma, a sama posiadam
ponoć jest w Bibliotece Śląskiej, ale mam lenia tam iść

dopóki gdzieś książki nie dorwę - to cały czas aktualne
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2013, 12:37 przez Pati, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 23 stycznia 2013, 19:44

"Przez pustynie na ośnieżone szczyty..." Wojciech Lewandowski

Opowieść o najwyższych górach Ameryki Łacińskiej, tajemniczych wulkanach, tropikalnych lasach mgielnych, dzikiej przyrodzie i spotkaniach z wyjatkowymi ludźmi. To swoista mozika zdarzeń, którą stworzyły wieloletnie włóczęgi autora po niezwykłym i wciąż zaskakujacym świecie Ameryki Łacińskiej. Książka jest zaproszeniem do zabawy w kolekcjonowanie przygód i szczytów. "Odwiedzimy" miedzy innymi jeden z najwyższych wulkanów świta - Cotopaxi w Ekwadorze, wulkaniczną kostarykańską wiedźmę - Rincon de la Vieja, wybierzemy się w poszukiwaniu zaginionego świata na wenezuelskiej Roraimie, której szczyt ma powierzchnię... 34 km kwadratowych czy w końcu śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy Andyjskiej z lat 30. XX wieku zdobędziemy Acongaguę - najwyższy szczyt Andów i Ameryki Łacińskiej.
Kiążka jest dla wszystkich, którzy mają przysłowiowy "wiatr w kieszeni" i marzą o dalekich podróżach. Atutem książki są wspaniałe wysokogórkie fotografie.


Obrazek

Źródło: http://merlin.pl/Przez-pustynie-na-osni ... 07467.html
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 15 lutego 2013, 12:57

W październiku 2012 wyszedł reprint "Ilustrowanego przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic" Walerego Eljasza. Ja już sobie zamówiłam :D ale autografu chyba nie zdobędę hehe ;)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
ODPOWIEDZ